Franck Muller-ի նախագահ Վարդան Սրմաքեշը հայտարարել է «Build Armenia» հիմնադրամի ստեղծման մասին
Franck Muller շվեյցարական ժամացույցների ընկերության հայկական ծագմամբ նախագահ, Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս և բարերար Վարդան Սրմաքեշը հայտարարել է «Build Armenia» հիմնադրամի ստեղծման մասին, որն ուղղված է հայրենադարձությանը:
Սրմաքեշի նախագծին արդեն որոշել են աջակցել տասնյակ հայ գործարարներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Հիմնադրամի գործունեության համար սկզբնական փուլում կտրամադրվի մոտ 100 միլիոն դոլար:
«Կարծում եմ, որ Հայաստանում նոր էներգիան և օրենսդրական դաշտի բարելավումը կնպաստեն ներդրումների հոսքին, ինչը կհանգեցնի լայնամասշտաբ հայրենադարձության»,- Asbarez-ը մեջբերում է Վարդան Սրմաքեշի խոսքը:
Նրա խոսքով՝ հիմնադրամի գործունեությունը կլինի բաց և թափանցիկ: Սրմաքեշը կոչ է արել մասնակցել նախագծին նաև ռուսաստանաբնակ հայ գործարարներին:

Сирмакеш объявил, что потратит на «возвращение в Армению» 100 миллионов долларов
Президент известной швейцарский часовой компании Franck Muller, меценат и генеральный консул Армении в Марселе Вардан Сирмакеш объявил о создании фонда «Build Armenia», проекты которого будут направлены на репатриацию.
Проект Сирмакеша уже решили поддержать около десятка армянских бизнесменов из разных стран мира. Для деятельности фонда на начальном этапе выделено около 100 млн. долларов.
«Я думаю, что новая энергия в Армении и улучшение законодательного поля будут способствовать притоку инвестиций в страну, что послужит крупномасштабной репатриации», — цитирует Вардана Сирмакеша Asbarez.
По его словам, деятельность фонда будет открытой и прозрачной, что даст больше возможностей для армян со всего мира поддерживать и принимать участие в реализации различных проектов.