Թրամփը հետաձգել է հակառուսական պատժամիջոցներն ու կենդանացրել ռուբլին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է հետաձգել հակառուսական պատժամիջոցների սահմանումը, գրում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով ամերիկյան վարչակազմում իր աղբյուրներին:
Հաղորդվում է, որ Թրամփը նման քայլ է դիմել ազգային անվտանգության հարցով իր խորհրդականների հետ քննարկումներից հետո:
Պարբերականի աղբյուրները նշում են, որ Մոսկվայի վրա ճնշման հնարավոր տարբերակների թվում դիտարկվում էր պատժամիջոցային նոր փաթեթը, սակայն Թրամփը չի ստորագրել համապատասխան հրամանագիրը: Պարբերականի զրուցակցի պնդմամբ՝ ԱՄՆ նախագահ կսպասի հերթական քայլին:
ТАСС-ի հաղորդմամբ՝ այդպիսով կենդանացել է ռուբլին: Առևտրի տվյալներից հետևում է, որ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 21:41-ին ռուբլին աճել է 50 կոպեկով՝ մեկ դոլարի նկատմամբ, 39 կոպեկով՝ մեկ եվրոյի նկատմամբ:

Трамп отложил новые антироссийские санкции и оживил рубль
Президент США Дональд Трамп распорядился отложить введение новых санкций в отношении России. Об этом пишет газета The Washington Post со ссылкой на источники в американской администрации.
Уточняется, что он пошел на такой шаг после обсуждений с советниками по национальной безопасности. В ходе переговоров президент выразил недовольство тем, что о планах введения новых рестриктивных мер было объявлено, несмотря на неготовность Трампа к этому.
Источники издания пояснили, что среди прочих возможных мер давления на Москву рассматривался очередной пакет санкций, но Трамп не подписал соответствующее постановление. По утверждению собеседников газеты, американский лидер будет ждать очередного не устраивающего Вашингтон хода.
Рынок оперативно отреагировал на данную публикацию. Как свидетельствуют данные торгов, по состоянию на 21:41 мск рубль вырос по отношению к доллару на 50 копеек, до 61,55 рубля, а к евро — на 39 копеек, до 76,16 рубля, передает ТАСС