Ներդրողները դատի են տվել Facebook-ին՝ տվյալների արտահոսքի հետ կապված սկանդալի պատճառով
ԱՄՆ-ում Facebook ընկերության դեմ դատական հայց են ներկայացրել՝ բրիտանական Cambridge Analytica վերլուծական ընկերության հետ սկանդալի պատճառով: Հայցի ներկայացման մասին հայտնում է CNN հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքը նշում է, որ խմբային հայց է ներկայացվել ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի Սան Ֆրանցիսկոյի դաշնային դատարան Facebook-ի բաժնետեր Ֆան Յանի և ներդրողների անունից, ովքեր բաժնետոմսեր են գնել ընկերությունում 2017թ. փետրվարի 3-ից 2018թ. մարտի 19-ն ու զգալի ֆինանսական կորուստներ կրել սկանդալի պատճառով:
«Անօրինական գործողությունների և ընկերության բաժնետոմսերի շուկայական գնի կտրուկ անկման արդյունքում հայցվորները զգալի կորուստ են կրել»,- ասվում է հայցում: Հայցվորները պահանջել են փոխհատուցում վճարել ներդրողներին, սակայն փոխհատուցման չափը չի նշվում:

В США инвесторы подали в суд на Facebook из-за скандала вокруг Cambridge Analytica
В США в отношении компании Facebook инвесторы подали судебный иск в связи с громким скандаломвокруг британской аналитической компании Cambridge Analytica, которую обвинили в использовании данных 50 миллионов пользователей Facebook во время предвыборной кампании президента США Дональда Трампа, а также во вмешательстве в выборы в нескольких десятках стран. Об иске сообщает CNN.
Групповой иск в федеральный суд Сан-Франциско (штат Калифорния) подан от имени акционера Facebook Фан Юаня и инвесторов, которые купили акции компании в период с 3 февраля 2017 года по 19 марта 2018 года и понесли значительные финансовые потери из-за падения на фоне скандала стоимости акций более чем на 7%.
"В результате неправомерных действий и упущений ответчиков и резкого снижения рыночной стоимости акций компании истцы понесли значительные убытки", - сказано в иске. Истцы требуют выплатить инвесторам компенсацию, однако ее размер не уточняется.