Մեծ Բրիտանիան արգելափակել է Ռուսաստանի առաջարկած հայտարարությունը «Սկրիպալի գործով»
Լոնդոնն արգելափակել է Մոսկվայի առաջարկած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ Սոլսբերիում տեղի ունեցած միջադեպի հետաքննության նախագիծը, հայտարարել է Միավորված ազգերի կազմակերպության մշտական ներկայացուցիչ Ֆյոդոր Ստրժիժովսկին:
Նրա խոսքերով, բրիտանական պատվիրակության առաջարկած փոփոխությունները խաթարել են փաստաթղթի իմաստը, «որով առաջարկվել է պահպանել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միասնությունն այս հարցում»:
Հիշեցնենք՝ մարտի 4-ին ռուսաստանցի նախկին հետախույզ Սերգեյ Սկրիպալին և նրա դստերն անգիտակից վիճակում գտել են Անգլիայի Սոլսբերի քաղաքում: Բրիտանացի իրավապահների տեղեկությունների համաձայն, նրանք թունավորվել են Ռուսաստանում արտադրված նյարդային համակարգը կաթվածահար անող նյութով:
2006-ին Սկրիպալն ապաստան է ստացավ Մեծ Բրիտանիայում, իսկ 2010 թվականին փոխանակվել Վաշինգթոնում ձերբակալված ռուս գործակալների հետ:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը մարտի 14-ին խորհրդարանում իր ելույթում մեղադրել էր Ռուսաստանին՝ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորման մեջ ներգրավվածության համար:
Լոնդոնում դեսպանությունը նոտա է հղել Արտաքին գործերի նախարարությանը՝ նշելով համատեղ հետաքննության անհրաժեշտությունը:

Британия заблокировала предложенное Россией заявление по "делу Скрипаля"
Лондон заблокировал предложенный Москвой проект заявления Совета Безопасности ООН по расследованию инцидента в Солсбери, сообщил представитель постпредства при ООН Федор Стржижовский.
По его словам, предложенные британской делегацией поправки исказили смысл документа, "который предложили для сохранения единства СБ ООН по данному вопросу".
Инцидент с отравлением
Четвертого марта экс-офицера ГРУ Сергея Скрипаля и его дочь Юлию нашли в бессознательном состоянии в английском городе Солсбери. По информации британских правоохранителей, их отравили нервно-паралитическим веществом "Новичок", якобы произведенным в России.
Скрипаль получил убежище в Великобритании после обмена обвиняемыми в шпионаже разведчиками между Москвой и Вашингтоном в 2010 году, когда России передали десять человек, включая Анну Чапман.
Премьер-министр Тереза Мэй, выступая 14 марта в парламенте, обвинила Россию в причастности к отравлению Скрипаля и его дочери. Посольство в Лондоне направило в Форин-офис ноту с указанием на необходимость совместного расследования.
Мэй фактически проигнорировала эти заявления и огласила перечень мер, направленных против Москвы. Лондон требует высылки 23 российских дипломатов, приостанавливает все двусторонние контакты, а также отзывает приглашение Лаврову посетить столицу Британии.