Շվեյցարիայում արգելել են եփել կենդանի խեցգետիններին
Շվեյցարիայի իշխանություններն արգելել են կենդանի եփել խեցգետիններին: Դաշնային խորհուրդն անասնաբուժական օրենսդրության մեջ փոփոխություններ է կատարել, որոնք ուժի մեջ կմտնեն 2018թ. մարտի 1-ից, հաղորդում է ТАСС-ը:
Փոփոխությունների համաձայն՝ կարգելվի կենդանի խեցգետիններին լցնել եռացող ջուրը: Մինչ այդ խեցգետիններին պետք է խլացնել, տեղափոխելիս խեցգետինները պետք է գտնվեն բնական միջավայրում, այլ ոչ թե սառույցի վրա կամ սառը ջրի մեջ:
Ինչպես նաև նշվում է, որ նոր փոփոխություններ են կատարվել, ըստ որոնց՝ արգելվում է կիրառել սարքեր, որոնք կանխում են շների հաչոցը:

В Швейцарии запретили варить раков живьем
Власти Швейцарии будут защищать права лобстеров на безболезненную смерть. Федеральный совет внес поправки в ветеринарное законодательство, которое вступит в силу с 1 марта 2018 года, передает ТАСС.
Согласно поправкам, ракообразных запрещается варить живьем, бросая их сразу в кипящую воду. Перед смертью животных также полагается оглушить. При транспортировке они должны находиться в своей естественной среде, а не на льду или в ледяной воде.
Также новые поправки запрещают использовать устройства, которые не дают собакам лаять.
«Любые устройства, предназначенные для того, чтобы мешать собакам лаять, и включающиеся автоматически, когда животное издает звуки, отныне будут запрещены», – отметило правительство.