«Միջուկային պատերազմը չեղարկվում է». ԱՄՆ-ն պատրաստ է Հյուսիսային Կորեայի հետ քննարկել Կորեական թերակղզուց իր զորքերի դուրսբերումը
3450
Շաբաթ, 28 ապրիլի, 2018 թ., 17:00
Վաշինգթոնը մինչ այժմ պահպանում է 28 հազար զինծառայողից բաղկացած իր զորքերը Կորեական թերակղզու հարավում: Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսն ապրիլի 28-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է Հյուսիսային Կորեայի հետ քննարկել Կորեական թերակղզուց ամերիկյան զորքի դուրսբերումը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Հիշեցնենք, որ երեկ պատմական այց կատարվեց Հարավային Կորեա. Կիմ Չեն Ինը 65 տարվա մեջ առաջին անգամ Կորեական պատերազմից հետո ոտք դրեց Հարավային Կորեա:
«Դա այն հարցն է, որը մենք պատրաստվում ենք քննարկել առաջին հերթին, և, իհարկե, Հյուսիսային Կորեայի հետ»,- ասել է Մեթիսը:
Պատմական հանդիպումից հետո նախատեսվում է Կիմ Չեն Ինի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը, որի ժամկետները դեռևս նշանակված չեն:

Ядерная война отменяется: США готовы обсуждать вывод войск с Корейского полуострова
Вашингтон до сих пор сохраняет на юге Корейского полуострова 28 тысяч военнослужащих из-за северокорейской угрозы.
Глава Пентагона Джеймс Мэттис заявил журналистам 28 апреля, что США готовы обсуждать с союзниками и КНДР вывод своих войск с Корейского полуострова, сообщает РИА Новости."Это часть вопросов, которые мы будем обсуждать в ходе переговоров с нашими союзниками в первую очередь и, конечно, с Северной Кореей", − отметил Мэттис.
Он также подчеркнул, что на данный момент "не надо пытаться предлагать предварительные условия или строить предположения о том, как это должно происходить".Напомним, заявление главы Пентагона прозвучало на фоне межкорейского саммита, в ходе которого лидеры Южной Кореи и КНДР подписали совместную декларацию по ключевым вопросам мира на Корейском полуострове.
Сеул и Пхеньян, в частности, договорились об усилиях по проведению трехсторонних переговоров с США, а также четырехсторонних переговоров с США и Китаем.
Саммит состоялся перед ожидаемой встречей лидера КНДР Ким Чен Ына и президента США Дональда Трампа, дата и место которой пока не назначены.