Տվյալների արտահոսք Facebook-ում. Ցուկերբերգը մեկ օրում 6 միլիարդ դոլար է կորցրել
Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը մեկ օրում ավելի քան 6 միլիարդ դոլար է կորցրել: CNBC հեռուստաալիքի տեղեկությունների համաձայն՝ Ցուկերբերգի կարողությունը կրճատվել է բրիտանական Cambridge Analytica վերլուծական ընկերության հետ սկանդալի պատճառով:
Ընկերությանը հաջողվել է հավաքել սոցցանցի ավելի քան 50 միլիոն օգտատերերի անձնական տվյալներ և դրանց հիման վրա քաղաքական նախասիրությունների վերլուծություն կազմել:
Բրիտանական հեռուստաալիքներից մեկը հրապարակել է լրագրողական հետաքննության նյութերը, որոնց համաձայն՝ Cambridge Analytica-ի ներկայացուցիչները հայտնել են ողջ աշխարհում նախընտրական հարյուրավոր քարոզարշավներին կազմակերպության միջամտության մասին:
Նշվում է, որ այդ հետաքննությունից հետո Facebook-ի արժենշումն ընկել է 7%-ով: Այժմ, ըստ Bloomberg-ի վերլուծաբանների գնահատականի, Ցուկերբերգի կարողությունը հազիվ է գերազանցում 70 միլիարդ դոլարը:

Утечка данных в Facebook: Цукерберг потерял шесть миллиардов долларов
Основатель Facebook потерял более шести миллиардов долларов. По данным телеканала CNBC, состояние Марка Цукерберга сократилось из-за скандала с британской аналитической компанией Cambridge Analytica.
Ей удалось собрать личные данные более 50 миллионов пользователей соцсети и на их основе создать алгоритм анализа политических предпочтений. Его можно использовать для отсылки соответствующей рекламы и влияния на выбор избирателей.
Один из британских телеканалов опубликовал материалы журналистского расследования, согласно которым представители Cambridge Analytica заявляли о вмешательстве организации в сотни предвыборных кампаний по всему миру, прибегая ко взяткам и сбору компромата. Глава компании Александр Никс уже заявил о готовности уйти в отставку.
После того котировки Facebook упали почти на семь процентов. За одну акцию по итогам торгов понедельника давали 172,5 доллара. В активе Цукерберга — более 400 миллионов бумаг компании. По оценке экспертов Bloomberg, его общее состояние теперь едва превышает 70 миллиардов долларов.