«Բացառված չէ, որ «Ձիթենու ճյուղ»-ից հետո նոր գործողություններ կսկսվեն». Չավուշօղլու
Անկարան չի բացառում, որ Սիրիայի Աֆրին քաղաքում «Ձիթենու ճյուղ» ռազմական գործողությունից հետո նոր գործողություններ կսկսվեն: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն, հաղորդում է Anadolu-ն:
Նրա խոսքով՝ Անկարան դիտարկում է Մանբիջում և Եփրատ գետի արևելյան ափին գտնվող շրջաններում ռազմական գործողությունների ծավալման հնարավորությունը:
Նա նշել է, որ Աֆրինի տեղաբնակները՝ թուրքմանները, քրդերն ու արաբները, ողջունում են «Ձիթենու ճյուղ» գործողությունները, որոնք շարունակվում են Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում Թուրքիայի զինված ուժերի և Սիրիայի ազատագրական բանակի մասնակցությամբ:
Չավուշօղլուն նաև հայտնել է, որ Աֆրինում ահաբեկիչների դեմ պայքարը կարևոր է, քանի որ այնտեղ դեռևս ԴԱԻՇ-ի ահաբեկիչներ կան, ովքեր փորձում են հատել սահմանը՝ Թուրքիայում և այլ երկրներում ահաբեկչություն իրականացնելու նպատակով:
Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի՝ ևս մեկ սպառնալիք է ներկայացնում Մանբիջ քաղաքը: «Այժմ մեր թիրախն Աֆրինի ահաբեկիչների դիրքերն են, սակայն նոր գործողություններ կարող են ծավալվել Սիրիայի այլ շրջաններում»,- հավելել է նա:

Чавушоглу о новых военных операциях Турции в Сирии
Анкара не исключает возможности того, что за операцией «Оливковая ветвь» в сирийском Африне последуют новые, сказал глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу в интервью телеканалу France 24, сообщает "Анадолу".
По его словам, Анкара рассматривает возможность проведения операции в Манбидже и районах, расположенных к востоку от реки Евфрат.
Министр отметил, что местные жители Африна - туркманы, курды и арабы - приветствуют операцию «Оливковая ветвь», которая продолжается на северо-западе Сирии с участием частей ВС Турции и Сирийской освободительной армии (СОА).
«Очистка Африна от террористов очень важна. В Африне также орудуют террористы ИГИЛ, которые пытаются пересечь границу для совершения терактов в Турции и других странах, в том числе во Франции. В этом же районе Сирии боевики ИГИЛ тесно взаимодействуют с террористами YPG. Иными словами, операция «Оливковая ветвь» направлена и против РКК/YPG, и против ИГИЛ», - сказал Чавушоглу.
По его словам, еще одна угроза Турции исходит из Манбиджа. «Откуда бы ни исходили угрозы, Турция должна ликвидировать их источники. Сейчас наша цель – позиции террористов в Африне, но в будущем операции могут быть организованы и в других районах Сирии», - сказал Чавушоглу.