Էրդողանն սպառնացել է ոչնչացնել սիրիական սահմանին ԱՄՆ-ի ստեղծած ստորաբաժանումները
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը սպառնացել է ոչնչացնել Սիրիայի հյուսիսում ԱՄՆ-ի կողմից ստեղծված «սահմանային անվտանգության ուժերը», փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Այժմ ԱՄՆ-ն մեր սահմանների մոտ ահաբեկչական բանակ է ստեղծում, որն սպառնում է Թուրքիայի անվտանգությանը: Մեր խնդիրն է ոչնչացնել այդ բանակին, քանի դեռ այն չի ծնվել: Եթե ԱՄՆ-ն ցանկանում է այդ կերպ կարգավորել համագործակցությունն, ապա դա նրանց գործն է: Սակայն մենք դա թույլ չենք տա»,- ասել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Անկարայում:
Նա նշել է, որ թուրք զինվորականները շարունակում են ռմբակոծել սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանության ուժերի դիրքերը:
Նախօրեին հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ միջազգային կոալիցիան Սիրիայում «սահմանային անվտանգության ուժեր» է ստեղծում՝ իր վերահսկողության տակ գտնվող գոտու պաշտպանության համար: Նպատակը 30 հազար մարդուց բաղկացած ստորաբաժանման պատրաստումն է, ընդ որում, նրանցից 15 հազարը «Սիրիական ժողովրդավարական ուժերից» են:

Эрдоган пообещал уничтожить создаваемые США отряды на сирийской границе
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригрозил уничтожить создаваемые США "силы безопасности границы" на севере Сирии.
"Сейчас Америка возле наших границ создает террористическую армию, которая угрожает безопасности Турции. Наша задача — задушить эту армию, пока она не родилась. Если США хотят с этими дикими существами наладить сотрудничество — это их дело. Но мы этого не позволим", — сказал Эрдоган, выступая в Анкаре.
Он отметил, что турецкие военные продолжат обстрелы позиций сил самообороны сирийских курдов в Африне.
"Наши ВС в ближайшее время, надеюсь, решат проблему в Африне. Операция там может начаться в любую минуту", — добавил турецкий лидер.
Накануне стало известно, что коалиция создает в Сирии "силы безопасности границы" для охраны подконтрольной ей зоны. Цель — подготовить порядка тридцати тысяч человек, при этом 15 тысяч будут из "Сирийских демократических сил" (СДС).