Հուլիսն ԱՄՆ-ում ամենատաքն է եղել վերջին 132 տարվա ընթացքում
Անցյալ հուլիսն ԱՄՆ-ում գրանցված ամենատաք ամիսն է եղել։ Bloomberg-ը հաղորդում է, որ մայրցամաքային ԱՄՆ-ում միջին ջերմաստիճանը հասել է 76.9 աստիճան Ֆարենհայտի (24.94 աստիճան Ցելսիուսի)։
ԱՄՆ-ի կառավարությունը 132 տարի է, ինչ հետևում է ջերմաստիճանի գրառումներին։ Ազգային օվկիանոսային և մթնոլորտային վարչության (NOAA) տվյալներով՝ հուլիսյան միջին ջերմաստիճանը մոտ երեք աստիճանով գերազանցել է 20-րդ դարի միջին ցուցանիշը։ Այն նաև գրեթե 0.1 աստիճանով բարձր է եղել նախորդ ռեկորդից, որը գրանցվել էր 1936 թվականի հուլիսին:
Գիտնականները պարզել են, որ մարդածին գործունեության հետևանքով առաջացած կլիմայի փոփոխությունը կարող է ջերմային ալիքները դարձնել ավելի հավանական և ինտենսիվ։ Climate Central-ի վերլուծաբանների կողմից անցկացված ուսումնասիրությունը պարզել է, որ 43 քաղաքներում մեկ կամ ավելի շաբաթ է եղել, երբ գլոբալ տաքացումը նման ջերմաստիճանները դարձրել է առնվազն երկու անգամ ավելի հավանական։
Ներկայիս իրավիճակից տարբերվող՝ 1936 թվականի ռեկորդը պայմանավորված է եղել տարբեր գործոններով։ Գիտնականների կարծիքով, դրանց թվում էին գյուղատնտեսական անարդյունավետ մեթոդները, որոնք զրկել էին հողը բուսականությունից և հանգեցրել երաշտի։
Գործակալության կանխատեսումների համաձայն՝ օգոստոսին կենտրոնական և հարավային Միացյալ Նահանգներում սպասվում է միջինից բարձր ջերմաստիճան։ Դրա հավանականությունը գերազանցում է 50%-ը ափամերձ Քալիֆորնիայի որոշ հատվածներում և հարավային հարթավայրերում։ Մասնագետները նաև զգուշացնում են, որ Էլ Նինյոն կարող է մեծացնել նորմայից բարձր ջերմաստիճանների ռիսկը առաջիկա ամիսներին։

Среда, 12 Августа, 2026 года, 21:47
Минувший июль оказался самым жарким месяцем за всю историю метеорологических наблюдений в США. Средняя температура на континентальной части страны достигла 76,9 градуса по Фаренгейту (24,94 градуса Цельсия), пишет Bloomberg.
Американское правительство ведёт учёт температурных показателей на протяжении 132 лет. Согласно данным Национального управления океанических и атмосферных исследований (NOAA), средняя температура июля превысила средний показатель XX века примерно на три градуса. Кроме того, она оказалась почти на 0,1 градуса выше предыдущего рекорда, установленного в июле 1936 года, в период, известный как «Пыльный котёл». Рекордный показатель стал следствием продолжительной изнуряющей жары, обрушившейся на США.
Учёные установили, что антропогенное изменение климата способно делать волны жары более вероятными и интенсивными. Исследование, проведенное аналитиками Climate Central, показало, что в 43 городах была неделя или более, когда глобальное потепление делало такие температуры по крайней мере вдвое более вероятными.
В отличие от нынешней ситуации, рекорд 1936 года был вызван иными факторами. По словам учёных, среди них — несовершенные методы ведения сельского хозяйства, которые лишили землю растительности и привели к засухе.
Согласно прогнозам агентства, в августе в центральных и южных районах США ожидаются температуры выше средних. Вероятность этого превышает 50% для частей прибрежной Калифорнии и южных равнин. Эксперты также предупреждают, что Эль-Ниньо может повысить риск температур выше нормы в ближайшие месяцы.