Թրամփը Մեծ Բրիտանիան անվանել է «աղքատ աղետ» և կոչ արել նավթ արդյունահանել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր TruthSocial սոցիալական ցանցի էջում հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետ Էնդի Բըրնհեմի՝ Հյուսիսային ծովում նավթի արդյունահանումը մեծացնելու ծրագրերի մասին։ Ամերիկացի առաջնորդի խոսքով՝ սա Միացյալ Թագավորությունը կհանի «աղքատ աղետի» կարգավիճակից։
«Սա Երկրի վրա բարձրորակ նավթի ամենամեծ աղբյուրներից մեկն է՝ հարյուրավոր տարիներ բավարարող պաշարներով, և դրա մեծ մասը դեռևս բացահայտված չէ, ինչը Միացյալ Թագավորությունը աղքատ աղետից վերածում է աշխարհի ամենահարուստ երկրներից մեկի», - գրել է Թրամփը։ Նա նաև «ծիծաղելի» է անվանել, որ Մեծ Բրիտանիան Նորվեգիայից միլիարդավոր դոլարների նավթ է գնում, «որը ստանում է Հյուսիսային ծովի ավելի քիչ արժեքավոր մասից»։
«Մեծ Բրիտանիան հսկայական ներուժ ունի, բայց ամեն ինչ սկսվում է Հյուսիսային ծովում նավթի արդյունահանումը բացելուց», - եզրափակել է Թրամփը։
Բըրնհեմից, ով պետք է պաշտոնը ստանձնի երկուշաբթի՝ հունիսի 20-ին, պաշտոնական հայտարարություններ չեն եղել Հյուսիսային ծովը արտադրության համար լիարժեք բացելու վերաբերյալ։ Լեյբորիստական ​​կուսակցության փոխնախագահ Լյուսի Փաուելը BBC-ին ասել է, որ Բըրնհեմը մտադիր է պահպանել կուսակցության 2024 թվականի նախընտրական խոստումները, որոնք բացառում էին նոր հորատման լիցենզիաների տրամադրումը, բայց թույլ էին տալիս «շեշտադրման փոփոխություն» Հյուսիսային ծովի նկատմամբ իր մոտեցման մեջ:
Financial Times-ի աղբյուրների համաձայն՝ Բըրնհեմը մտադիր է պահպանել Հյուսիսային ծովում նոր հետախուզական լիցենզիաների տրամադրման արգելքը, որն արդեն իսկ խափանել է նավթի և գազի արդյունաբերության հույսերը արմատական ​​քաղաքականության փոփոխության վերաբերյալ, նշվում է հոդվածում։
«Եթե նրանք չվերացնեն նոր հետախուզական աշխատանքների արգելքը, արդյունաբերությունը շատ դժգոհ կլինի», - հրատարակությանը հայտնել է ոլորտի աղբյուրը։
FT-ն հաղորդում է, որ ոլորտի որոշ ներկայացուցիչներ հույս ունեն, որ Բըրնհեմը կմեղմացնի հարկային բեռը, օրինակ՝ վերանայելով գերշահույթի հարկը:

Воскресенье, 19 Июля, 2026 года, 22:33
Президент США Дональд Трамп в своей соцсети Truth Social заявил о планах нового премьер-министра Великобритании Энди Бернэма нарастить добычу нефти в Северном море. По словам американского лидера, благодаря этому Соединенное Королевство перестанет быть «нищей катарстрофой».
«Это один из крупнейших источников высококачественной нефти на Земле, запасов хватит на сотни лет, и большая часть еще не найдена, это превратит Соединенное Королевство из нищей катастрофы в одну из самых богатых стран мира», — написал Трамп. Он также назвал «нелепым», что Британия закупает за миллиарды долларов нефть у Норвегии, «которую та получает из менее ценной части Северного моря».
«У Великобритании огромный потенциал, но все начинается с открытия добычи нефти в Северном море» — заключил Трамп.
Официальных заявлений от Бернэма, который должен вступить в должность в понедельник, 20 июня, о полном открытии Северного моря для добычи пока не поступало. Заместитель лидера лейбористов Люси Пауэлл заявила в интервью Би-би-си, что Бернэм намерен придерживаться предвыборных обязательств партии 2024 года, которые исключали выдачу новых лицензий на бурение, но допустила «изменение акцентов» в подходе к Северному морю. По данным источников Financial Times, Бернэм намерен сохранить запрет на выдачу новых лицензий на разведку в Северном море, что уже разрушило надежды нефтегазовой отрасли на радикальное изменение политики, говорится в статье.
«Если они не отменят запрет на новую разведку, отрасль будет очень недовольна», — заявил изданию источник из отрасли.
Некоторые представители отрасли надеются, что Бернэм смягчит налоговое бремя, например, пересмотрит налог на сверхприбыль, пишет FT. Бернэм, как отмечает издание, планирует посетить Абердин, чтобы заверить рабочих и профсоюзы в энергетической политике лейбористов. Ожидается, что он подчеркнет поддержку более широкого использования «привязок», позволяющих бурить рядом с существующими месторождениями.