ԱՄՆ-ում մահացել է «երկաթե թոքերով» վերջին հիվանդը
ԱՄՆ-ում մահացել է այսպես կոչված «երկաթե թոքեր» ունեցող վերջին հայտնի հիվանդը՝ 73 տարի ապրելով երկաթե պարկուճում։
Ամերիկացի Մարթա Լիլարդը, որը մանկության տարիներին պոլիոմիելիտով վարակվելուց հետո ստիպված էր եղել օգտագործել «երկաթե թոքեր» շնչելու համար, մահացել է 2026 թվականի հունիսի վերջին։ Նրա քույրը՝ Սինդի Մաքվեյը, լուրը հայտնել է Associated Press-ին տված հարցազրույցում։
Նա 78 տարեկան էր։ Նա պոլիոմիելիտով վարակվել է 5 տարեկանում՝ ԱՄՆ-ում պոլիոմիելիտի պատվաստանյութի ներդրումից երկու տարի առաջ։ Հիվանդությունը կաթվածահար է արել նրա մարմնի մեծ մասը և անդառնալի վնաս է պատճառել շնչառական մկաններին։ Թթվածին ստանալու համար Լիլարդը գրեթե ամբողջ կյանքը կապել է «երկաթե թոքերին», որը մեծ մետաղական գլան է և օգնում է հիվանդներին շնչել՝ փոխելով ճնշումը։ Մինչև պատվաստանյութերի ներդրումն այն դարձել է պոլիոմիելիտի դեմ պայքարի խորհրդանիշ։
1950-ականներին, երբ պոլիոմիելիտը տարածվեց ԱՄՆ-ում, երկաթե թոքերը, որոնք երեխաներին թույլ էին տալիս շնչել, դարձան խիստ սարսափելի հիվանդության դեմ պայքարի հզոր խորհրդանիշ
Վարակից փրկված շատերը հետագայում կարողացել են անցնել ժամանակակից արհեստական ​​շնչառության սարքերի, բայց Լիլարդը չի կարողացել դա անել։ Չնայած նա կարողացել է որոշ ժամանակ դուրս գալ սարքից և ինքնուրույն շնչել, բայց վերջին ամիսներն անցկացրել է ամբողջությամբ փակված սարքի մեջ։
Ըստ ամերիկյան լրատվամիջոցների՝ չնայած իր լուրջ առողջական սահմանափակումներին՝ Լիլարդը մնացել է ինքնուրույն և զբաղվեց ստեղծագործական գործունեությամբ. նա նկարում էր, գրում էր բանաստեղծություններ և ստեղծագործում դաշնամուրի վրա։ Այս տարվա փետրվարին նա ամուսնացել էր մի տղամարդու հետ, որի հետ ծանոթացել էր առցանց:
Ըստ Մաքվեյի՝ Լիլարդի առողջությունը վերջերս վատթարացել էր COVID-19 վարակից հետո, և դժվարություններ կային նաև 1940-ականների արհեստական ​​շնչառության սարքի վերանորոգման և փոխարինման հետ կապված։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ 2024 թվականի մարտին այս պատմական արհեստական ​​շնչառության սարքի մեկ այլ հայտնի օգտատեր՝ Փոլ Ալեքսանդրը, մահացավ 78 տարեկան հասակում։ Նա դրա հետ ապրեց ավելի քան 70 տարի։

В США умерла последняя известная пациентка с "железным легким"
Американка Марта Лиллард, которая после перенесенного в детстве полиомиелита была вынуждена использовать для дыхания "железное легкое", скончалась в конце июня 2026 года. Об этом в интервью агентству AP сообщила ее сестра Синди Маквей.
Женщине было 78 лет. В возрасте 5 лет она заразилась полиомиелитом - за два года до того, как в США стали применять вакцину против этой инфекции. Болезнь привела к параличу большей части ее тела и нанесла необратимый ущерб дыхательным мышцам. Чтобы получать кислород, Марта Лиллард практически всю жизнь была привязана к "железному легкому" - большому металлическому цилиндру, который помогает пациентам дышать за счет изменения давления. До внедрения вакцин он стал символом борьбы с полиомиелитом. Впоследствии многие выжившие после инфекции смогли перейти на современные аппараты ИВЛ, однако Лиллард они не подошли, и она была вынуждена пользоваться "железным легким" до конца своей жизни. Хотя она могла покидать аппарат и некоторое время дышать самостоятельно, в последние месяцы Марта Лиллард полностью провела в "железном легком".
По данным американским СМИ, несмотря на серьезные ограничения здоровья, Марта Лиллард оставалась самостоятельной и занималась творчеством: она рисовала, писала стихи и сочиняла музыку на фортепиано. В феврале этого года женщина вышла замуж - за мужчину, с которым познакомилась по интернету, рассказала AP сестра Марты Лиллард Синди Маквей.
По ее словам, в последнее время здоровье Лиллард ухудшилось после перенесенного ковида, также были сложности с ремонтом и заменой запчастей аппарата, выпущенного в 1940-х годах. В марте 2024 года в возрасте 78 лет скончался еще один известный пользователь этого исторического аппарата искусственной вентиляции легких - Пол Александр. Он прожил с ним более 70 лет.