«Խնդրում եմ անհապաղ լքել Իրանը»․ Տուսկը` Լեհաստանի քաղաքացիներին
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը կոչ է արել Լեհաստանի քաղաքացիներին անհապաղ լքել Իրանը՝ առաջիկայում Իսլամական Հանրապետության վրա ԱՄՆ-ի հարձակման հնարավորության պատճառով, հաղորդում է Do Rrzeczy-ն։
«Խնդրում եմ, բոլոր նրանց, ովքեր դեռ գտնվում են Իրանում, անհապաղ լքել Իրանը, և ոչ մի դեպքում չվերադառնալ այդ երկիր։ Ես չեմ ուզում ոչ մեկին վախեցնել հնարավոր իրադարձություններով, բայց մենք բոլորս գիտենք, թե ինչի մասին եմ խոսում։ Թեժ հակամարտության հնարավորությունը շատ իրական է, և մի քանի ժամից՝ մեկ տասնյակից կամ նույնիսկ մի քանի տասնյակից, տարհանման մասին խոսք անգամ չի լինի», - նշել է Լեհաստանի վարչապետը։
Ավելի վաղ CBS News-ը, հղում կատարելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը քննարկում է այս շաբաթավերջին Իրանին հարված հասցնելու հնարավորությունը, չնայած հարձակման ժամկետները կարող են փոխվել։

Премьер Польши Туск призвал поляков как можно скорее покинуть Иран
Премьер-министр Польши Дональд Туск призвал польских граждан немедленно покинуть Иран из-за возможности атаки США на Исламскую республику в ближайшее время. Об этом сообщает Do Rrzeczy.
«Пожалуйста, немедленно покиньте Иран, все, кто еще находится в Иране, и ни при каких обстоятельствах не приезжайте в эту страну. Я не хочу никого здесь пугать возможными событиями, но мы все знаем, о чем я говорю. Возможность ожесточенного конфликта очень реальна, и через несколько часов, десяток или даже нескольких десятков часов об эвакуации не будет и речи», — предупредил польский премьер.
Ранее телеканал CBS News со ссылкой на источники сообщил, что администрация президента США Дональда Трампа рассматривает возможность нанесения в ближайшие выходные дни удара по Ирану, при этом сроки атаки могут сдвинуться. В настоящее время в Белом доме оценивают риски эскалации конфликта.