«ՌԴ-Ուկրաինա բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ հուլիսի 23-24-ը՝ Ստամբուլում»․ #Independent
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների երրորդ փուլը կարող է տեղի ունենալ հուլիսի 23-ին կամ 24-ին՝ Ստամբուլում: Այս մասին հաղորդում է «Independent Türkçe» թերթը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
«Այս շաբաթ Ստամբուլում սպասվում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների հանդիպում: Բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ չորեքշաբթի կամ հինգշաբթի: Պատվիրակության վայրի, ժամանակի և կազմի մասին տեղեկատվությունը չի հրապարակվում», - գրում է թերթը։
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ ուշադրության կենտրոնում կլինեն այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են մարդասիրական օգնությունը, գերիների փոխանակումը, ենթակառուցվածքների անվտանգությունը և սահմանային անվտանգության միջոցառումները։
Ակնկալվում է նաև, որ Եվրոեռյակը (Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան և Գերմանիան) ուրբաթ Ստամբուլում բանակցություններ կվարի նաև Իրանի ներկայացուցիչների հետ՝ միջուկային հարցերի շուրջ։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին առաջարկել էր բանակցությունների նոր փուլ՝ նշելով, որ Ուկրաինան պատրաստ է նման հանդիպման։

#Independent: "Переговоры РФ и Украины могут пройти в среду-четверг в Стамбуле"
Третий раунд переговоров России и Украины в Стамбуле может состояться 23 или 24 июля. Об этом со ссылкой на источники пишет газета Independent Türkçe.
«На этой неделе ожидается встреча российской и украинской делегаций в Стамбуле. Переговоры могут состояться в среду или четверг. Информация о месте, времени и составе делегации не разглашается», — говорится в сообщении издания.
Ожидается, что основное внимание будет уделено таким вопросам, как гуманитарная помощь, обмен пленными, безопасность инфраструктуры и меры по охране границ, пишет газета.
Отмечается, что также в Стамбуле в пятницу пройдут переговоры «евротройки» с иранскими представителями по ядерным вопросам.