Դատարանը մերժել է Էքրեմ Իմամօղլուի փաստաբանների բողոքը
Դատարանը մերժել է Ստամբուլի նախկին քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի փաստաբանների բողոքը, որոնք պահանջում էին նրան ազատել կալանքից։ Այս մասին հայտնել է AHaber հեռուստաալիքը։
Ստամբուլի պաշտոնանկ արված քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի փաստաբանները ապրիլի 7-ին բողոք են ներկայացրել նրա ձերբակալության դեմ՝ հայտարարելով, որ տեղի է ունեցել անօրինական հետաքննություն և պահանջելով ազատ արձակել իրենց պաշտպանյալին։
«Դատարանը գնահատել է փաստաբանների բողոքը, որոնք պահանջում էին ազատ արձակել Իմամօղլուին և İBB Medya-ի տնօրեն Մուրադ Օնգունին և մերժել այն»,- հայտնում է հեռուստաալիքը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցությունը հայտարարել էր, որ ավելի քան 10 միլիոն ստորագրություն է հավաքել իր կողմնակիցներից՝ արտահերթ նախագահական ընտրությունների և ձերբակալված Էքրեմ Իմամօղլուի ազատ արձակման պահանջով։
Հիշեցնենք, որ Իմամօղլուն մարտի 19-ին բերման էր ենթարկվել կոռուպցիայի կասկածանքով և ոստիկանության ուղեկցությամբ դատարան ներկայացվել։ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալությունը զանգվածային բողոքի ցույցերի առիթ է դարձել Թուրքիայում։ Իմամօղլուն Ստամբուլի քաղաքապետարանը ղեկավարում է 2019 թվականից և այդ պաշտոնում վերընտրվել է 2024 թվականին։

Суд отказался освободить из-под ареста экс-мэра Стамбула
Суд не удовлетворил апелляцию юристов экс-мэра Стамбула Экрема Имамоглу, требовавших освободить его из-под ареста. Об этом сообщает телеканал AHaber.
Адвокаты отстраненного от должности мэра Стамбула Экрема Имамоглу подали апелляцию на его арест 7 апреля, заявив о незаконной процедуре при расследовании, и потребовали освободить их подзащитного.
«Суд оценил апелляцию юристов, требовавших освобождения Имамоглу и директора компании İBB Medya Мурата Онгуна, и отклонил апелляцию», - передает канал.
Ранее турецкая оппозиционная Республиканская народная партия заявила, что собрала более 10 миллионов подписей своих сторонников, требующих досрочных президентских выборов и освобождения арестованного Экрема Имамоглу.
Напомним, что Имамоглу задержали 19 марта по подозрению в коррупции и доставили в суд в сопровождении полиции. Арест Экрема Имамоглу спровоцировал массовые протесты в Турции. Имамоглу возглавлял мэрию Стамбула с 2019 года, в 2024 году он был переизбран на этот пост.