«Գյումրիում կատարվողը չի խոսում այն մասին, որ կարիքի դեպքում իշխանությունը չի դիմելու ընտրակեղծիքների»․ Թաթուլ Հակոբյան
Ուրբաթ, 28 մարտի, 2025 թ., 10:24
Լրագրող Թաթուլ Հակոբյանի ֆեյսբուքյան գրառումը․ «Նիկոլ Փաշինյանը իր քայլարշավը 2018 թվականի մարտի վերջին օրերին սկսել է Գյումրիից: Ենթադրում եմ, որ իշխող ուժի համար Գյումրիի ընտրությունները նաև դրանով են կարևոր՝ սիմվոլիկայի իմաստով: Գյումրիում պարտությունը կարող է լինել հոգեբանական պարտություն: ՔՊ-ն, մեծ հաշվով, չի հաղթել նաև Երևանում կամ այն ձևով, որ այսօր իշխանության է մայրաքաղաքում, նման չէր հաղթանակի: 2018-ի ընտրություններում Փաշինյանի հաղթանակը կասկածի տակ չենք կարող դնել: Ընդհանրապես, երբ երկրում հեղափոխություն է իրականացվում, միակ մարդը, ով գալիս է իշխանութնան, դա հենց հեղափոխություն իրականացնողն է: Այնպես որ, Սերժի պնդումը և բացատրությունը, որ ինքը իշխանությունը հանձնել է Գազպրոմի Կարենին, զավեշտալի է: 2018-ի գարնանը Սերժը Հայաստանում այլևս իշխանություն չուներ, հետևաբար, այն չէր կարող փոխանցել որևէ մեկին: Արցախում կրած աղետալի պարտությունից հետո անգամ Փաշինյանը հաղթել է 2021-ի ընտրություններում: Այդ մասին վերջերս Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց: Ես մտածել եմ, որ Փաշինյանն ու թիմը ընտրակեղծարարության չեն դիմել, քանի որ դրա կարիքը չեն ունեցել: Արդյոք նրանք կդիմե՞ն ընտրակեղծարարության Գյումրիում և մեկ տարի անց Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններում: Ժամանակը ցույց կտա, բայց Գյումրիում վերջին օրերին կատարվողը չի խոսում այն մասին, որ կարիքի դեպքում այս իշխանությունները չեն դիմելու ընտրակեղծիքների, վարչական ռեսուրսի և ընտրությունները կեղծելու բոլոր այն միջոցներին, որին դիմել են Հայաստանի նախորդ բոլոր իշխանությունները և կառավարությունները: Գյումրին լինելու է լակմուսի թուղթը: Տեղեկատվությունը և շփումների լայնությունը, որ ունեմ Գյումրիում, բացարձակապես չեն խոսում այն մասին, որ իշխող ուժը հաջողության է հասնելու երկրորդ քաղաքում»: