Ամերիկացի սենատորը կոչ է արել պատասխանել Իրանի հարվածներին
Հարավային Կարոլինա նահանգի սենատոր Լինդսի Գրեհեմը Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան ռազմակայաններից մեկի վրա հարձակման հետ կապված հանդես է եկել կոչով: Նա նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին կոչ է արել հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքին:
«Կոչ եմ անում վարչակազմին՝ հարվածներ հասցնել Իրանի ներսում գտնվող կարևոր օբյեկտներին ոչ միայն մեր զինվորների սպանության հատուցման, այլև հետագա ագրեսիան զսպելու համար»,- ասվում է կոնգրեսականի հրապարակած հայտարարության մեջ:
Հունվարի 28-ին ԱՄՆ ԶՈՒ Կենտրոնական հրամանատարությունը հայտնել էր, որ Հորդանանում՝ Սիրիայի հետ սահմանի մոտ, ամերիկյան ռազմաբազայի վրա հարձակում է իրականացվել իրանամետ խմբավորումներից մեկի կողմից: Անօդաչուներով հարձակման հետևանքով զոհվել է ամերիկացի 3 զինծառայող, ևս 25-ը վիրավոր է:

Американский сенатор призвал ответить на обстрел базы США ударом по Ирану
Сенатор от штата Южная Каролина Линдси Грэм в связи с атакой по одной из американских военных баз на Ближнем Востоке призвал администрацию президента Джо Байдена нанести удары по территории Ирана.
"Администрация Байдена может уничтожить всех иранских прокси, которых пожелает, однако это не сдержит иранскую агрессию. Я призываю администрацию нанести удары по важным объектам внутри Ирана не только в качестве возмездия за убийство наших солдат, но и в целях сдерживания будущей агрессии", - говорится в обнародованном заявлении конгрессмена.
Центральное командование вооруженных сил США 28 января сообщило, что на военную базу США в Иордании вблизи границы с Сирией было совершено нападение со стороны якобы проиранских группировок. В результате атаки беспилотника погибли трое американских военнослужащих, еще 25 пострадали.