Ռուսաստանը Իրանին 140 միլիոն եվրո է տվել և ուկրաինական պատերազմի ժամանակ առգրավված զենք՝ ԱԹՍ-երի դիմաց. #SkyNews
Չորեքշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2022 թ., 22:42
Ռուսական իշխանություններն Իրանին ուղարկել են 140 միլիոն եվրո կանխիկ գումար և Ուկրաինայում առգրավված արևմտյան զենքի նմուշներ՝ անօդաչու թռչող սարքերի խմբաքանակի դիմաց, հայտնում է Sky News-ը՝ հղում անելով սեփական աղբյուրներին։
Բրիտանական հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝ օգոստոսի 20-ին Թեհրանի օդանավակայան է ժամանել ռուսական ինքնաթիռը՝ առաքելով 140 միլիոն եվրո կանխիկ գումար և Ուկրաինայում առգրավված զենքի նմուշներ՝ բրիտանական NLAW հակատանկային հրթիռ, ամերիկյան Javelin հակատանկային հրթիռ և Stinger զենիթահրթիռային համակարգ:
Ստացված զենքերը կարող են Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին (ԻՀՊԿ) հնարավորություն տալ սովորել և պատճենել արևմտյան տեխնոլոգիան՝ ապագա հակամարտություններում օգտագործելու համար, կարծում է Sky News-ի աղբյուրը։
Նշվում է, որ զենքի և փողի դիմաց Ռուսաստանը ԻՀՊԿ-ից ստացել է ավելի քան 160 իրանական անօդաչու թռչող սարք, այդ թվում՝ 100 «Շահեդ-136» կամիկաձե անօդաչու թռչող սարք։
Հեռուստաալիքի զրուցակիցը պնդում է, որ վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Թեհրանի և Մոսկվայի միջև 200 մլն եվրո արժողությամբ անօդաչու սարքերի վերաբերյալ հերթական գործարքն է կնքվել։ «Սա նշանակում է, որ շուտով Իրանից կժամանի անօդաչու թռչող սարքերի հերթական մեծ խմբաքանակը»,- ​​ասել է նա։
Կիևը Մոսկվային մեղադրում է իրանական անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով քաղաքացիական օբյեկտների վրա հարձակվելու համար։ Ուկրաինական կողմը հայտնել է, որ զինծառայողներին հաջողվել է իրանական արտադրության ավելի քան 300 սարք խոցել իրենց տարածքում, այդ թվում՝ Կիևում։ Ռուսական կողմը պաշտոնապես հերքում է այս մեղադրանքները։ Սակայն հոկտեմբերին ՌԴ ՊՆ-ին առընթեր Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչը RBC հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում թույլ տվեց սայթաքում իրանական զենքի կիրառման մասին։
Նոյեմբերի 5-ին Իրանը խոստովանեց, որ Ռուսաստան է մատակարարել Shahed անօդաչու սարքերը։ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Աբդոլլահյանի խոսքով՝ «փոքր քանակությամբ» անօդաչու սարքեր են մատակարարվել ռուսական ներխուժման մեկնարկից ամիսներ առաջ։
CNN-ը, վկայակոչելով անանուն արևմտյան երկրի պաշտոնյաներին, որոնք «ուշադրությամբ հետևում են Իրանի զենքի ծրագրին», գրել է, որ Թեհրանը պատրաստվում է ևս մոտ հազար զենք ուղարկել Մոսկվա՝ Ուկրաինայի պատերազմի համար։ Սրանք 450 հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր են և կարճ հեռահարության «ցամաք-ցամաք» բալիստիկ հրթիռներ։

Россия передала Ирану 140 млн евро наличными и захваченное на войне в Украине оружие в обмен на поставку дронов
Среда, 09 Ноября, 2022 года, 22:42
Российские власти отправили Ирану 140 млн евро наличными и образцы захваченного в Украине западного оружия в обмен на партию беспилотников, сообщает Sky News со ссылкой на собственные источники.
По данным британского телеканала, 20 августа в аэропорт Тегерана прибыл российский самолет, доставивший 140 млн евро наличными и образцы захваченного в Украине оружия – британской противотанковой ракеты NLAW, американской противотанковой ракеты Javelin и зенитно-ракетного комплекса Stinger.
Полученное оружие может дать возможность иранскому Корпусу стражей Исламской революции (КСИР) изучить и скопировать западные технологии для использования в будущих конфликтах, полагает источник Sky News.
Уточняется, что в обмен на оружие и деньги Россия получила от КСИР более 160 иранских беспилотников, в том числе 100 дронов-камикадзе Shahed-136.
Собеседник телеканала утверждает, что за последние несколько дней между Тегераном и Москвой была согласована еще одна сделка по беспилотникам на 200 млн евро. "Это означает, что скоро из Ирана прибудет еще одна крупная партия БПЛА", – сказал он.
Киев обвиняет Москву в использовании иранских беспилотников при атаке на гражданские объекты. Украинская сторона сообщала, что военнослужащим удалось сбить более 300 аппаратов иранского производства над своей территорией, в том числе в Киеве. Российская сторона официально отвергает эти обвинения. Однако в октябре представитель Общественного совета при Минобороны РФ проговорился об использовании иранского оружия во время прямого эфира на телеканале РБК.
Пятого ноября Иран признал, что поставлял России беспилотники Shahed. По словам министра иностранных дел Ирана Хоссейна Абдоллахияна, "небольшое количество" беспилотников было поставлено за несколько месяцев до начала российского вторжения.
CNN со ссылкой на официальных представителей неназванной западной страны, которая "внимательно следит за иранской программой вооружений", писал, что Тегеран готовится отправить Москве еще около тысячи единиц оружия для войны в Украине. Это 450 ударных беспилотников и баллистические ракеты малой дальности класса "земля – земля".