Իրանը խոստովանել է, որ անօդաչու թռչող սարքեր է առաքել Ռուսաստան
Իրանը խոստովանել է, որ Ռուսաստանին է մատակարարել «Շահեդ» անօդաչու թռչող սարքեր, սակայն պնդում է, որ դրանք ուղարկվել են Ուկրաինա լայնամասշտաբ ներխուժման սկսվելուց առաջ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Աբդոլլահյանը հայտարարել է, որ «փոքր քանակությամբ» անօդաչու սարքեր են մատակարարվել ռուսական ներխուժման մեկնարկից ամիսներ առաջ։ Նա նաև հերքել է տեղեկությունն այն մասին, որ Իրանը Ռուսաստանին լրացուցիչ զենք կմատակարարի, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին արևմտյան լրատվամիջոցները:
Աբդոլլահյանը հավելել է, որ Թեհրանն, իբր, «անտարբեր չի մնա», եթե ապացուցվի, որ Ռուսաստանն Ուկրաինայի դեմ պատերազմում օգտագործել է իրանական անօդաչու թռչող սարքեր։ Նրա խոսքով, Իրանն ու Ուկրաինան պայմանավորվածություններ ունեն նման ապացույցներ ներկայացնելու վերաբերյալ։
«Եթե պարզվի, որ Ռուսաստանը Ուկրաինայի պատերազմում օգտագործել է իրանական անօդաչու թռչող սարքեր, մենք անտարբեր չենք մնա այս հարցում, մեր դիրքորոշումն Ուկրաինայի պատերազմի վերաբերյալ հետևյալն է՝ դադարեցնել պատերազմը, կողմերին վերադարձնել բանակցությունների սեղան և փախստականներին վերադարձնել իրենց տները։ Իրանը նախագահի և արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով բազմաթիվ ջանքեր է գործադրել այդ ուղղությամբ»,- ասել է նա։
Կիևը Մոսկվային մեղադրում է իրանական անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով քաղաքացիական օբյեկտների վրա հարձակվելու համար։ Ուկրաինական կողմը հայտնել է, որ զինծառայողներին հաջողվել է իրանական արտադրության ավելի քան 300 սարք խոցել իրենց տարածքում, այդ թվում՝ Կիևում։ Անօդաչուների լուսանկարները հրապարակել են ինչպես ուկրաինացի զինվորականները, այնպես էլ սովորական բնակիչները, ովքեր անձամբ են տեսել դրանք։ Անօդաչու սարքերի հարձակումներն սկսվել են միայն 2022 թվականի աշնանը։
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ Իրանը մեծացնում է զենքի մատակարարումները Ռուսաստան։ Լրագրողները մեջբերում են արևմտյան անանուն երկրի պաշտոնյաների, որոնք «ուշադրությամբ հետևում են Իրանի սպառազինությունների ծրագրին»:
Թեհրանը կարող է զենքի մեծ խմբաքանակ առաքել Մոսկվա մինչև այս տարվա վերջ, ասվում է հրատարակության մեջ։ Բացի անօդաչու թռչող սարքերից, կլինեն բալիստիկ հրթիռներ, որոնցից Ուկրաինայի զինված ուժերը պաշտպանություն չունեն։ Թեհրանը պատրաստվում է նաև ևս մոտ հազար զենք ուղարկել Մոսկվա՝ ուկրաինական պատերազմի համար։ Սրանք 450 հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր են և կարճ հեռահարության «ցամաք-ցամաք» բալիստիկ հրթիռներ։
Զուգահեռաբար նկատվում է տնտեսական համագործակցության ամրապնդում Իրանի և Ռուսաստանի միջև։ Այսպես, ըստ Tasnim գործակալության, հոկտեմբերի սկզբին Իրանից Ռուսաստան ապրանքների արտահանումն աճել է 70%-ով։ Իսկ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2022 թվականի ութ ամսում աճել է գրեթե 40%-ով։ Երկու կողմերն էլ չեն թաքցնում, որ դա ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների արդյունքն էր։

Иран признал поставки беспилотников России
Иран признал, что поставлял России беспилотники "Шахед", но утверждает, что они были отправлены до начала полномасштабного вторжения в Украину. Об этом сообщает агентство Reuters.
Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Абдоллахиян заявил, что "небольшое количество" беспилотников было поставлено за несколько месяцев до начала российского вторжения. Он также опроверг сообщения, что Иран будет поставлять России дополнительное вооружение, ранее об этом сообщили западные СМИ.
Абдоллахиян добавил, что Тегеран якобы "не останется равнодушным", если будет доказано, что Россия использовала иранские беспилотники в войне против Украины. По его словам, у Ирана и Украины есть договоренности о предъявлении таких доказательств.
"Если выяснится, что Россия использовала иранские беспилотники в войне в Украине, мы не останемся равнодушными к этому вопросу. Наша позиция в отношении войны в Украине – прекращение войны, возвращение сторон к переговорам и возвращение беженцев в свои дома. Иран на уровне президента и министра иностранных дел приложил многие усилия в этом отношении", – сказал он. Киев обвиняет Москву в использовании иранских беспилотников при атаке на гражданские объекты. Украинская сторона сообщала, что военнослужащим удалось сбить более 300 аппаратов иранского производства над своей территорией, в том числе в Киеве. Фотографии дронов были опубликованы как украинскими военными, так и обычными жителями, которые видели эти беспилотники лично. Атаки дронами начались только осенью 2022 года.
Россия обвинения в использовании иранского оружия официально опровергает. Однако представитель Общественного совета при Минобороны РФ проговорился об использовании иранского оружия во время прямого эфира на телеканале РБК, он думал, что в тот момент микрофон был отключен. "Жопа есть, а слова нет", – сказал тогда он.
Ранее о том, что Иран наращивает поставки вооружений в Россию сообщил телеканал CNN. Журналисты ссылаются на официальных представителей неназванной западной страны, которая "внимательно следит за иранской программой вооружений".
Крупную партию оружия Тегеран может поставить Москве уже до конца этого года, говорилось в публикации. Помимо дронов, там будут баллистические ракеты, от которых у ВСУ нет защиты. Тегеран также готовится отправить Москве еще около тысячи единиц оружия для войны в Украине. Это 450 ударных беспилотников и баллистические ракеты малой дальности класса "земля – земля".
Параллельно идет укрепление экономического сотрудничества между Ираном и Россией. Так, по данным агентства Tasnim, на начало октября экспорт товаров из Ирана в Россию вырос на 70%. А товарооборот между странами за восемь месяцев 2022 года вырос почти на 40%. Обе стороны не скрывают, что это стало следствием санкций, наложенных на Россию США и ЕС.