Երեքշաբթի, 24 մայիսի, 2022 թ., 19:54
Առողջապահության համաշխարհային ասամբլեայի մասնակիցները Ժնևում 75-րդ հատուկ նստաշրջանի ընթացքում վերընտրել են ԱՀԿ-ի ներկայիս ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսին երկրորդ ժամկետով:
Ինչպես հայտարարվել է արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում, երեքշաբթի Առողջապահության համաշխարհային ասամբլեայի փակ նիստում որոշում է ընդունվել գլխավոր տնօրեն նշանակելու մասին։ ԱՀԿ ղեկավարը կարող է վերընտրվել անսահմանափակ թվով ժամկետներով։
Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսն առաջին անգամ ԱՀԿ անդամ երկրների կողմից ընտրվել է կազմակերպության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում 2017 թվականի մայիսին։

Гебрейесуса переизбрали на пост главы ВОЗ
Участники Всемирной ассамблеи здравоохранения в ходе 75-й специальной сессии в Женеве переизбрали действующего главу ВОЗ Тедроса Адханома Гебрейесуса на второй срок, передает РИА Новости.
Как было объявлено в ходе спецсессии, во вторник на закрытом заседании Всемирной ассамблеи здравоохранения была принята резолюция по вопросу о назначении генерального директора. Глава ВОЗ может переизбираться неограниченное количество сроков.
Впервые Тедрос Адханом Гебрейесус был избран государствами-членами ВОЗ на пост генерального директора организации в мае 2017 года.