«Չեմ ուզում լինել այս կեղտոտ պատմության մեջ». ուկրաինացի երգչուհին հրաժարվել է «Եվրոտեսիլ» մեկնելուց
10597
Չորեքշաբթի, 16 փետրվարի, 2022 թ., 19:00
Ուկրաինացի երգչուհի Ալինա Պաշը հրաժարվել է մասնակցել «Եվրոտեսիլ 2022» երաժշտական ​​մրցույթին։ Այս մասին նա հայտնել է Instagram-ի իր էջում։
Երգչուհին հրաժարվել է Ուկրաինան փառատոնին ներկայացնելուց՝ պատճառաբանելով, որ սպառնալիքներ է ստանում։ «Ես չեմ ուզում այս վիրտուալ պատերազմն ու ատելությունը։ Հիմա գլխավոր պատերազմն արտաքին պատերազմն է, որը եկավ իմ երկիր 2014թ.: Ես այլևս չեմ ուզում լինել այս կեղտոտ պատմության մեջ: Ծանր սրտով հանում եմ իմ թեկնածությունը Եվրոտեսիլ երգի մրցույթից՝ որպես Ուկրաինայի ներկայացուցիչ։ Շատ եմ ցավում»,- գրել է նա։
Նշենք, որ նա «Եվրոտեսիլում» Ուկրաինայի ներկայացուցիչ էր ընտրվել փետրվարի 12-ին:
Դեռևս եզրափակիչ ընտրության մեկնարկից առաջ մրցույթի երկրպագուները բողոքի ակցիա էին կազմակերպել այն պատճառով, որ երգչուհին նախապես հարցազրույցներից մեկում խոստովանել էր, որ 2015 թվականին ելույթ է ունեցել Ղրիմում։ Ավելի ուշ Ալինան ներկայացրել է փաստաթուղթ, որը վկայում է, որ նա օրինական կերպով հատել է Ուկրաինայի և Ղրիմի սահմանը, սակայն ավելի ուշ երկրի պետական ​​սահմանային ծառայությունը հայտնել է, որ նա չգիտի, թե ինչ փաստաթղթի մասին է խոսքը։ Այդ կապակցությամբ երգչուհին քննադատության է ենթարկվել սոցիալական ցանցերում:

Украинская певица отказалась от участия в «Евровидении»: «Не хочу быть в этой грязной истории»
Певица Alina Pash, победившая в национальном отборе Украины на "Евровидение-2022", сообщила, что отказывается от участия в конкурсе в связи с ситуацией, связанной с ее посещением Крыма в 2015 году.
"Я артистка, а не политик. У меня нет армии пиарщиков, менеджеров, юристов, чтобы противостоять всей этой атаке и давлению , угрозам, а также абсолютно неприемлемой формулировке, которую позволяют себе люди, не разобравшись в ситуации и забыв о достоинстве каждого гражданина Украины. Я не хочу дальше быть в этой грязной истории. С тяжелым сердцем я снимаю свою кандидатуру как представителя Украины в конкурсе "Евровидение", - написала Alina Pash в Instagram в среду.
Певица заверила, что соблюдает законы Украины.
Alina Pash победила в национальном отборе Украины на конкурс "Евровидение-2022" 12 февраля. Еще до начала финала отбора поклонники конкурса устроили акцию протеста в связи с тем, что певица ранее в интервью призналась, что в 2015 году выступала в Крыму. Позднее исполнительница предоставила документ, который свидетельствовал, что она пересекла границу Украины с Крымом на законных основаниях, однако в дальнейшем Госпогранслужба страны сообщила, что ей неизвестно, о каком документе идет речь. В связи с этим на певицу обрушилась критика в социальных сетях, а организаторы конкурса на Украине приняли решение в пятницу рассмотреть вопрос об участии Alina Pash в "Евровидении-2022".