Միշուստինը մաքուր հայերեն է խոսել․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նոյեմբերի 18-20-ը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակներում Երևանում գտնվող ՌԴ վարչապետը, ըստ մամուլի, երեկոն անցկացրել է հայկական ջազ միջավայրում՝ «Մալխաս» ջազ ակումբում։ Այդ օրը մայրաքաղաքի կենտրոնի երթեկությունը մի քանի ժամ կաթվածահար էր, գրվեց, որ Հայաստան ժամանած վարչապետները՝ Փաշինյանի հետ, Թումանյան փողոցում գտնվող «Մալխաս» ակումբում են, դրա պատճառով են փողոցները փակվել։
Սակայն մենք պարզեցինք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա չի եղել ջազ երեկոյին, ջազմեն Լևոն Մալխասյանը հաստատեց դա ասաց, որ ներկա են եղել ՌԴ, Ղազախստանի Բելառուսի վարչապետները՝ իրենց ուղեկիցների, այդ թվում՝ թիկնապահների հետ։ Թիկնապահները տեղավորվել են ակումբի երկրորդ հարկում, վարչապետները՝ առաջին։
Երեկոն անցել է բավականին մտերմիկ մթնոլորտում։ Հայկական արմատներով Միշուստինը մաքուր հայերեն է խոսել ջազմենի հետ, ապա լուսանկարվել նրա հետ։ Մալխասը չթաքցրեց, որ անակնկալի է եկել ՌԴ վարչապետի հայերենից։
Մինչ նվագելը ներկաներից մեկը կատակել է, թե «ձեր սահմանների հարցը հիմա կախված է նրանից, թե ոնց կնվագի Մալխասը»։ Մալխասի կատարումը հիացրել է վարչապետներին։ Ոգորությունն այնքան մեծ է եղել, որ Միշուստինն ասել է՝ շատ բարդ բան է մաեստրոյից հետո նման հանդգնությունը, բայց ինքն էլ է ուզում նվագել։
Մենք հետաքրքրվեցինք՝ ինչպե՞ս էր նվագում ՌԴ վարչապետը, Մալխասն ասաց․ «Բավականին հաջող»։ Պարզվում է՝ ՌԴ կառավարության ղեկավար Միշուստինը ռուսական էստրադայի մի շարք հայտնի կատարողների համար երգեր է հեղինակել»:

«Грапарак»: Мишустин говорил на чистом армянском
Газета «Грапарак» пишет: «По сообщениям прессы, премьер-министр России, находящийся в Ереване в рамках заседания Евразийского межправительственного совета, провел вечер в армянской джазовой среде – в джаз-клубе «Малхас». В тот день движение в центре столицы было парализовано на несколько часов. СМИ писали, что прибывшие в Армению премьер-министры находятся с Пашиняном в клубе «Малхас», расположенном на улице Туманяна, из-за чего улицы были перекрыты.
Однако мы выяснили, что Никол Пашинян на джазовом вечере не присутствовал. Это подтвердил джазмен Лон Малхасян и сообщил, что присутствовали премьер-министры России, Казахстана и Беларуси со своими сопровождающими лицами, в том числе телохранителями. На втором этаже клуба разместились телохранители, на первом - премьер-министры.
Вечер прошел в довольно задушевной обстановке. Имеющий армянские корни Мишустин говорил с джазменом на чистом армянском, затем сфотографировался с ним. Малхас отметил, что его удивило знание Мишустиным армянского языка.
Перед началом концерта один из присутствующих пошутил, что «вопрос ваших границ теперь зависит от того, как будет играть Малхас». Игра Малхаса восхитила премьер-министров».