Ի՞նչ են խոսել Մոսկվայում Վլադիմիր Պուտինն ու Նիկոլ Փաշինյանը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Հունվարի 11-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում տեղի ունեցած ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առանաձնազրույցի մասին տարբեր տեղեկություններ են շրջանառվում:
Իշխանական կուլիսներում նույն հանդիպման մասին այլ տեղեկություններ են պտտվում, իսկ ընդդիմադիրները նույն հանդիպման մասին միանգամայն այլ բան են պատմում: Ընդդիմությունը պնդում է, թե Պուտինի և Փաշինյանի միջև տեղի է ունեցել սառը զրույց, որի ընթացում Պուտինը Փաշինյանից հետաքրքրվել է, թե ինչու է լարված իրավիճակ ՀՀ-ում, ու նշել, որ, կարծես թե, բոլորը վարչապետի հրաժարականն են պահանջում, որին ի պատասխան՝ Փաշինյանն ասել է, թե բոլորը չեն, այլ մի փոքր խումբ է, որը չի ներկայացնում հասարակության ընդհանուր տրամադրությունը, իսկ ժողովուրդը իմ թիկունքին է, ինձ է սատարում: Փաշինյանը վստահեցրել է, որ այդ խումբն էլ առաջիկայում կխաղաղվի, որևէ անկայուն բան չկա:
Ըստ ընդդիմադիրների կողմից շրջանառվող վարկածի՝ Պուտինն էլ իր հերթին հայտարարել է, թե իր համար շատ կարևոր է, որ այդ տարածաշրջանում կայունություն լինի՝ ակնարկելով, թե Փաշինյանը պետք է հեռանա: Իսկ իշխանական աղբյուրներից «Ժողովուրդ» օրաթերթին տեղեկություններ հասան այն մասին, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր և ՌԴ նախագահի հետ նույն հանդիպման մասին լրիվ այլ բովանդակությամբ տեղեկատվություն է ներկայացրել իր թիմակիցներին:
Փաշինյանն իր մտերիմներին ասել է, որ ինքը Պուտինի հետ ունեցել է շատ ջերմ զրույց, որի ընթացքում ՌԴ նախագահն ասել է, թե ինքն անվերապահ աջակցում է Փաշինյանին: Ավելին՝ եթե առաջիկայում հերթական կամ արտահերթ ընտրություններ լինեն, ըստ փաշինյանական վարկածի, Վլադիմիր Պուտինը հրապարակավ կսատարի գործող վարչապետին: Վարչապետն իր թիմակիցներին վստահեցրել է, որ Պուտինն իր կողքին է, ու իրենք անհանգստանալու առիթ չունեն»:

«Жоговурд»: О чем говорили Владимир Путин и Никол Пашинян в Москве?
Газета «Жоговурд» пишет: «Вокруг частной беседы президента России Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, состоявшейся 11 января в России, циркулируют различные слухи.
Оппозиция утверждает, что между Путиным и Пашиняном произошел холодный разговор. Путин поинтересовался у Пашиняна, почему в Армении сложилась напряженная ситуация и отметил, что все вроде бы требуют его отставки. В ответ Пашинян сказал, что не все, а лишь небольшая группа, которая не отражает общее настроение общества, и что народ поддерживает его. Пашинян заверил, что и эта группа в ближайшее время утихомирится.
По версии, распространяемой оппозицией, Путин, в свою очередь, заявил, что для него очень важно, чтобы в регионе была стабильность, намекая на то, что Пашинян должен уйти. Согласно информации, полученной из правительственных источников, премьер-министр РА Никол Пашинян предоставил своим товарищам по команде совершенно иную информацию о той же встрече со своим российским коллегой.
Пашинян сообщил, что состоялся очень теплый разговор с Путиным, в ходе которого президент России сказал, что безоговорочно поддерживает его. Более того, по словам Пашиняна, если в ближайшее время состоятся очередные или внеочередные выборы, Владимир Путин публично поддержит действующего премьер-министра. Премьер заверил своих товарищей по команде, что Путин на его стороне, и им не о чем беспокоиться».