Հաագայի դատարանը Ռուսաստանին պարտավորեցրել է 50 մլրդ դոլար վճարել ՅՈՒԿՕՍ-ի գործով
Հաագայի Վերաքննիչ դատարանը փետրվարի 18-ին բավարարել է ՅՈՒԿՕՍ նավթային ընկերության նախկին բաժնետերերի հայցը, որով Ռուսաստանը պարտավորվում է ընկերության նախկին բաժնետերերին 50 մլրդ դոլար վճարել որպես վնասի փոխհատուցում։ Ռուսական կողմը հայտարարել է, որ Մոսկվան բողոքարկելու է Նիդերլանդների Վերաքննիչ դատարանի կողմից կայացրած վճիռը:
Ինչպես ընդգծել են գերատեսչությունից, դատարանն անտեսել է այն փաստը, որ ՅՈՒԿՕՍ-ի նախկին բաժնետերերը «բարեխիղճ ներդրողներ չեն եղել»:
Դատարանը փաստել է, որ 2003 թվականին Մոսկվան գործադրել է հարկային ճնշումներ ընկերության վրա: Ավելի վաղ՝ 2014-ին միջազգային արբիտրաժային դատարանն արդեն իսկ բավարարել էր նավթային ընկերության նախկին բաժնետերերի հայցը, սակայն ռուսական կողմը բողոքարկել էր որոշումը Նիդերլանդների առաջին ատյանի դատարանում:

Суд в Гааге обязал Россию выплатить $50 млрд бывшим акционерам ЮКОСа
Апелляционный суд Гааги обязал Россию выплатить 50 миллиардов долларов бывшим акционерам компании ЮКОС.
Об этом РИА Новости сообщил руководитель Международного центра правовой защиты Андрей Кондаков, представляющий интересы России в данном деле.
После вынесения решения в Минюсте отметили, что Москва "в порядке кассации оспорит вынесенный апелляционной инстанцией вердикт в Верховном суде Нидерландов".
Как подчеркнули в ведомстве, суд проигнорировал тот факт, что экс-акционеры ЮКОСа не были "добросовестными инвесторами".
В июле 2014 года третейский суд в Гааге единогласно удовлетворил иск бывших акционеров ЮКОСа и обязал Россию выплатить им 50 миллиардов долларов.