Մոսկվայում տապալվել են Լիբիայի շուրջ բանակցությունները․ #AlArabia
Մոսկվայում ընթացող Լիբիայի հակամարտող երկու կողմերի միջև բանակցությունները տապալվել են։ Բանակցություններին մասնակցելու նպատակով նախօրեին Մոսկվա էին ժամանել ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված լիբիական կառավարության ղեկավար Ֆայեզ ալ Սարաջը և երկրի երկրորդ քաղաքի՝ Բենգազիում տեղակայված «Լիբիական ազգային բանակի» հրամանատար Խալիֆա Հաֆթարը, հայտնում է Al-Arabia՝ վկայակոչելով Լիբիայի Գերագույն խորհրդի ղեկավար Խալեդ ալ-Միշրիին: Հաղորդվում է, որ Ռուսաստանի մայրաքաղաք այցի ընթացքում Սարաջը հրաժարվել է հանդիպել Հաֆթարի հետ:
«Մենք մերժեցինք Հաֆթարի հետ ցանկացած հանդիպում և որևէ պարագայում նրա հետ նույն սեղանի շուրջ չենք նստելու: Մոսկվայում բանակցությունները շարունակվում են թուրք և ռուս ընկերների հետ»,- հայտարարել է ալ-Միշրին:
«Լիբիական ազգային բանակի» հրամանատար Խալիֆա Հաֆթարը, ով լքեց Մոսկվան՝ առանց զինադադարի փաստաթուղթը ստորագրելու, հայտարարել է, որ առաջարկված տարբերակն անտեսում է «Լիբիական ազգային բանակի» մի շարք պահանջներ:

В Москве сорвались переговоры по Ливии․ #AlArabia
В Москве сорвались мирные переговоры между главой Правительства национального согласия Ливии (ПНС) Фаизом Сараджом и командующим Ливийской национальной армией (ЛНА) Халифой Хафтаром. Об этом в понедельник, 13 января, сообщает Al-Arabia cо ссылкой на главу высшего госсовета Ливии Халеда аль-Мишри.
Как сообщается, во время визита в столицу России Сарадж отказался встретиться с Хафтаром.
"Мы отказались от любой встречи с Хафтаром и не будем сидеть с ним за одним столом ни при каких обстоятельствах. Переговоры в Москве ведутся с нашими турецкими и российскими друзьями", - сообщил аль-Мишри.
Также отмечается, что силы Хафтара отказались покидать столицу Триполи.
Командующий Ливийской национальной армией (ЛНА) Халифа Хафтар, покинувший Москву без подписания соглашения о прекращении огня с действующий в Триполи Правительством национального согласия (ПНС) Фаиза Сарраджа, заявил, что предложенный ему вариант документа игнорировал ряд требований ЛНА.