Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ՝ Մակրոնին «գլուխը ստուգելու» խորհուրդ տալու համար
Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարություն՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հասցեին վիրավորական արտահայտության համար բացատրություն տալու. այդ մասին հայտնում է Le Monde-ը:
«Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարություն, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին խորհուրդ էր տվել «ստուգել գլուխը»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմն արձագանքել է Էրդողանի այս հայտարարությանը՝ հայտնելով. «Եկե՛ք հստակեցնենք. սա հայտարարություն չէ, սա վիրավորանք է»:

МИД Франции вызвало турецкого посла из-за совета Макрону "проверить голову"
Турецкого посла вызвали в Министерство иностранных дел Франции для объяснений из-за оскорбительного высказывание президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о французском президенте Эммануэле Макроне. Об этом в пятницу, 29 ноября, сообщает Le Monde.
"В Министерство иностранных дел Франции вызвали посла Турции после того, как турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган посоветовал французскому президенту Эммануэлю Макрону "проверить голову", - говорится в сообщении.
В администрации французского президента отреагировали на высказывание Эрдогана следующим образом: "Давайте проясним: это не заявление, это оскорбление".