Ռուսաստանն ու Թուրքիան բանակցություններ են վարում զենքի նոր մատակարարման վերաբերյալ
Մոսկվան և Անկարան նորագույն հեռանկարային սպառազինությունների հարցով բանակցություններ են վարում, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Հասան Ռուհանիի հետ եռակողմ հանդիպման ավարտին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացնում է РИА Новости գործակալությունը։ ՌԴ նախագահը հիշեցրել է, որ Մոսկվան և Անկարան պայմանագիր են ստորագրել ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի ձեռք բերման մասին, իսկ ռուսական կողմը նախօրեին ավարտվել է մատակարարման երկրորդ փուլը: Ընդհանուր առմամբ, Պուտինը հաջող է համարում կողմերի համագործակցությունը ռազմատեխնիկական ոլորտում:
Ավելի վաղ, Էրդողանը Պուտինի հետ միասին այցելել էր МАКС-2019 ավիասրահ։ Թուրքիայի նախագահի խոսքերով, Անկարան հետաքրքրված է ռուսական Су-35-ով և Су-57-ով։

Россия и Турция ведут переговоры о новых поставках вооружений
Москва и Анкара ведут переговоры по новейшим перспективным вооружениям, рассказал Владимир Путин в ходе пресс-конференции по итогам трехсторонней встречи с турецким и иранским коллегами Реджепом Эрдоганом и Хасаном Роухани.
Глава государства напомнил, что Москва и Анкара подписали контракт по российским зенитным ракетным комплексам С-400. Накануне Россия завершила второй этап поставок.
В целом Путин назвал сотрудничество сторон в военно-технической сфере успешным.
Ранее турецкий президент Тайип Эрдоган посетил авиасалон МАКС-2019 вместе с Владимиром Путиным. По словам главы Турции, Анкара заинтересовалась Су-35 и Су-57. Эрдоган сообщил, что стороны уже ведут переговоры о поставках российских истребителей.