Պուտինը պատասխանել է Զելենսկիին
Վլադիմիր Պուտինն արձագանքել է Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի՝ ռուսներին և ազատության համար պայքարողներին Ուկրաինայի անձնագրեր տրամադրելու պատրաստակամությանը՝ նշելով, որ ռուսներն ու ուկրաինացիները միայն կշահեն, եթե ընդհանուր քաղաքացիություն ունենան: Այս մասին հաղորդում է РИА Новости-ն:
Անցյալ շաբաթ Ռուսաստանի նախագահը ստորագրել է Ուկրաինայի Լուգանսկի և Դոնեցկի որոշ շրջանների բնակիչներին ռուսական անձնագրեր տրամադրելու պարզեցման մասին հրամանագիրը:
Շաբաթ Զելենսկին ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել էր ռուսական կողմի որոշմանը. «Ռուսական իշխանություններին խորհուրդ չէի տա Ուկրաինայի քաղաքացիներին ռուսական անձնագրերով գայթակղելով՝ ժամանակ ծախսել»: Զելենսկին հավելել էր, որ շատ ուկրաինացիներ հազիվ թե ցանկանան դա օգտագործել:
Ի պատասխան Զելենսկու ֆեսբուքյան գրառմանը՝ Պուտինն ասել է. «Իսկապես այդպե՞ս է ասել: Շատ լավ է: Սրանից կարելի է ենթադրել, որ մենք համաձայնության կգանք, քանի որ շատ ընդհանրություններ ունենք»:

Путин ответил на слова Зеленского о паспортах для россиян
Владимир Путин ответил на слова избранного президента Украины Владимира Зеленского о готовности выдавать украинские паспорта россиянам и борцам за свободу, отметив, что и русские, и украинцы только выиграют, если будет общее гражданство.
На прошлой неделе российский лидер подписал указ об упрощенном получении российских паспортов жителями отдельных районов Луганской и Донецкой областей Украины.
В субботу Зеленский на своей странице в Facebook отреагировал на решение российской стороны. Так, он "не советовал бы российским властям зря тратить время, пытаясь соблазнить граждан Украины паспортами России" и предположил, что вряд ли многие украинцы захотят этим воспользоваться.
"Правда, так сказал? Очень хорошо. Это говорит о том, что мы договоримся, наверное, потому что у нас есть много общего", - заявил в ответ Путин.