Պուտինը խոսել է Կերչի նեղուցի միջադեպի մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «ՎՏԲ Կապիտալ» ներդրումային համաժողովի ընթացքում առաջին անգամ մեկնաբանել է Կերչի նեղուցում տեղի ունեցած միջադեպը, գրում է Коммерсант-ը:
Նրա խոսքով՝ տեղի ունեցածը սադրանք էր, որը կազմակերպել էր Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն՝ ընտրությունների նախաշեմին:
Բացի այդ, Պուտինը նշել է, որ «ուկրաինական նավերը ներխուժել են Ռուսաստանի Դաշնության տարածքային ջրեր, իսկ ռուս սահմանապահները գործել են օրենքի սահմաններում»:
«Դա սրման խաղ է, որը տարվում է երկրի ներսում...Ուկրաինայի իշխանությունները հաջողությամբ հակառուսական տրամադրություններ են վաճառում»,- վստահեցրել է Ռուսաստանի նախագահը՝ հավելելով, որ Պորոշենկոյի քաղաքականությունը «ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի, քանի որ այդ քաղաքականությունը թուլացնում է Ուկրաինայի ղեկավարությունը»:

Путин обвинил Порошенко в провокации
Президент РФ Владимир Путин в ходе выступления на инвестиционном форуме «ВТБ Капитал» «Россия зовет!» впервые прокомментировал инцидент в Керченском проливе, пишет Коммерсант.
По словам главы российского государства, произошедшее было провокацией, которую президент Украины Петр Порошенко организовал в преддверии выборов.
По словам Путина, украинские военные суда «вторглись в территориальные воды Российской Федерации». Российские пограничники, отметил он, действовали в рамках закона.
«Это игра на обострение, это нечистоплотная игра внутри страны... Украинские власти успешно продают антироссийские настроения»,— уверен глава государства.
Как считает Владимир Путин, политика Петра Порошенко «ни к чему хорошему не приведет, потому что она расслабляет украинское руководство».