«Ստեփանակերտը կարող է մասնակցել բանակցություններին միայն Երևանի և Բաքվի համաձայնությամբ». Լավրով
Ստեփանակերտը կարող է մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով բանակցություններին միայն Երևանի և Բաքվի համաձայնությամբ: Այս մասին Մոսկվայում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է Интерфакс-ը:
«Ներկայի երկկողմ ձևաչափը փոխելու համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի համաձայնությունը: Որքանով մենք գիտենք, նման համաձայնություն չկա»,- ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ ժամանակին ԼՂ-ի ներկայացուցիչները մասնակցել են բանակցություններին, սակայն Հայաստանի ղեկավարության առաջարկով այդ պրակտիկան փոխվել է, և բանակցություններն արդեն երկար տարիներ վարում են Հայաստանն ու Ադրբեջանը:
«Անկասկած, մենք ելնում ենք նրանից, որ բանակցային գործընթացում Հայաստանը հաշվի է առնում Ղարաբաղի մոտեցումները»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Լավրովը նաև հայտնել էր, որ «ԼՂ հարցի շուրջ հնարավոր չի լինի լրջորեն բանակցել, քանի դեռ Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը չի կայունացել»:

Степанакерт может участвовать в переговорах по Карабаху лишь с согласия Баку и Еревана - Лавров
Для привлечения Нагорно-Карабахской Республики к переговорам по карабахскому урегулированию необходимо согласие Баку и Еревана, которого пока нет, заявил на пресс-конференции в Москве глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Для того, чтобы менять нынешний двусторонний формат, требуется согласие обеих сторон. Насколько мы знаем, такого согласия нет. И я бы не стал, честно говоря, выдвигать предварительные условия для того, чтобы начать рассматривать сущностные вопросы карабахского урегулирования», - сказал С.Лавров, сообщает «Интерфакс».
По его словам, в свое время карабахские представители участвовали в переговорах, но по предложению армянского руководства эта практика была изменена и переговоры уже много лет ведутся напрямую только между Арменией и Азербайджаном.
«Разумеется, мы исходим из того, что Ереван в своих переговорных позициях учитывает подходы Карабаха», - сказал С.Лавров.