Նիկոլ Փաշինյանն ու Վլադիմիր Պուտինը կհանդիպեն սեպտեմբերի 8-ին. Պեսկովը հաստատել է
Սեպտեմբերի 8-ին ամենաբարձր մակարդակով տեղի կունենան ռուս-հայկական բանակցությունները: Մոսկվայում կհանդիպեն նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այս տեղեկությունը «Իզվեստիայի» փոխանցմամբ, հաստատվել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի կողմից:
ՀՀ վարչապետի առաջիկա այցը Ռուսաստան թվով երրորդն է Հայաստանի իշխանափոխությունից հետո: Առաջին անգամ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 14-ին Սոչիում բանակցություններ են վարել Եվրասիական տնտեսական միության երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում: Հաջորդ հանդիպումը կայացավ հունիսի 13-ին Մոսկվայում, այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցեց Աշխարհի գավաթի բացման արարողությանը: Սեպտեմբերի 1-ին Սոչիում տեղի ունեցավ ռուս-ադրբեջանական բանակցություններ: Նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Իլհամ Ալիևը, մասնավորապես, զրույցի ընթացքում անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը երկար տարիներ եղել է Հայաստանում ընդդիմության շարժման առաջնորդներից մեկը: 2018 թվականի մայիսի 8-ին Ազգային ժողովի պատգամավորների կողմից ընտրվել է վարչապետ: Ավելի վաղ այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր Սերժ Սարգսյանը, ով հրաժարվեց զանգվածային ցույցերից հետո. տեղեկացնում է գործակալությունը:

Владимир Путин и Никол Пашинян встретятся 8 сентября
Российско-армянские переговоры на высшем уровне состоятся 8 сентября. Президент РФ Владимир Путин и премьер-министр Армении Никол Пашинян встретятся в Москве. Эту информацию «Известиям» подтвердил пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков.
Предстоящий визит премьер-министра в Россию будет третьим по счету после смены власти в Армении. Президент РФ Владимир Путин и председатель правительства Армении Никол Пашинян провели переговоры в Сочи 14 мая на саммите глав стран Евразийского экономического союза. Следующая встреча состоялась 13 июня в Москве — тогда Никол Пашинян посещал церемонию открытия чемпионата мира по футболу.
1 сентября в Сочи состоялись российско-азербайджанские переговоры. Президенты Владимир Путин и Ильхам Алиев, в частности, в ходе беседы затронули тему нагорно-карабахского урегулирования.
Никол Пашинян много лет был одним из лидеров оппозиционного движения в Армении. 8 мая 2018 года он был избран премьер-министром депутатами Национального собрания. Ранее этот пост занимал Серж Саргсян, который подал в отставку после массовых демонстраций.