Իսպանիայի վարչապետը մեկնաբանել է՝ ինչու է Կատալոնիան Մադրիդի ուղիղ վերահսկողության տակ մնում
Կատալոնիան մնում է Մադրիդի ուղիղ վերահսկողության տակ՝ համաձայն Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի, քանի դեռ ինքնավարության հանրությունն օրինական կերպով կառավարության նոր ղեկավար չի նշանակել: Այս մասին հայտարարել է Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռահոյը, հաղորդում է РИА Новости-ն:
Անկախության կողմնակիցներն, ովքեր հաղթանակ էին տարել Կատալոնիայի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, բանակցություններ են վարում Կատալոնիայի կառավարության նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնին պաշտոնին առաջադրելու հետ կապված, ում Իսպանիայի Գերագույն դատարանն իսպանական տարածքում ձերբակալելու հրաման էր արձակել:
«Անթույլատրելի է, որպես նա կառավարության ղեկավար դառնա: Իշխանության գալու համար նա պետք է ֆիզիկապես ներկա գտնվի: Եթե դա տեղի ունենա, ապա 155-րդ հոդվածն ուժի մեջ կմնա»,- հայտարարել է Ռահոյը:

Рахой объяснил, почему Каталония остается под прямым управлением Мадрида
Каталония останется под прямым управлением Мадрида, согласно 155-й статье конституции, пока в автономном сообществе не будет законным образом назначен новый глава правительства, заявил премьер-министр Испании Мариано Рахой.
Сторонники независимости, победившие на досрочных парламентских выборах в Каталонии, ведут переговоры о выдвижении на должность председателя каталонского правительства экс-главы женералитета Карлеса Пучдемона. Бежавший в Брюссель политик, в отношении которого Верховный суд Испании выдал ордер на арест на испанской территории, предлагает провести процедуру утверждения его кандидатуры по видеосвязи.
"Недопустимо, чтобы он стал главой правительства удаленно, с помощью посредников или другой уловки. Чтобы прийти к власти, он должен присутствовать физически… Если этого не произойдет, 155-я статья останется в силе", — заявил Рахой.