''Armenian and Turkish experts have begun examining the situation of the railway linking Gyumri to Kars''. Ararat Mirzoyan
![]() The interview of Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan with Correio Braziliense, one of the major daily newspapers published in the capital, Brasília, has been published. The interview was given during Minister Mirzoyan’s official visit to Brazil. Question: Is there any prospect of normalizing relations between Armenia and Türkiye? Ararat Mirzoyan: We have a very constructive dialogue with Türkiye. Within this dialogue, there have been no preconditions set by either the Armenian or Turkish side. We have publicly stated that the goal of establishing diplomatic relations is the opening of the border between Türkiye and Armenia. The border was closed by the Turkish side 34 years ago. We have made some tangible progress, such as lifting the ban on air cargo transport. We also established direct flights, among other confidence-building measures. We agreed that, in a first stage, the border could be opened for citizens of third countries and Armenian and Turkish citizens holding diplomatic passports. This agreement has not yet been implemented. What we hear from our Turkish colleagues is that they are restrained from fully opening Armenia’s border until the final normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. Although there is no formal precondition, we have seen that they link Türkiye-Armenia relations to Armenia-Azerbaijan relations. We believe that if we opened the border between Armenia and Türkiye first, it could have a very positive impact on our relations with Azerbaijan. Among the tangible measures achieved with Türkiye, we have started, bilaterally, border infrastructure work. Armenian and Turkish experts have begun examining the situation of the railway linking Gyumri to Kars. There are processes underway. We believe that lasting peace in the South Caucasus also depends on humanitarian issues, such as investigating the whereabouts of missing persons and victims of forced disappearances. But we also still have prisoners in Baku who have gone through staged judicial processes. We believe that the immediate release of these prisoners could help establish lasting peace between the two peoples. |
Israel announces ground operation in Gaza
8321:51Ozel։ "From now on, rallies will be held in all provinces" (video)
10521:18Protesters in Paris against arming Kiev tore down EU flag (photo)
13920:21David Vardanyan, Son Of Ruben Vardanyan, to speak at Assembly's spring 2025 Advocacy summit
16319:21Mass rally in support of Imamoglu held in Turkey again (video)
18418:51Peskov: "If Europe does not want to ease sanctions, it does not want to follow the path of peace"