Նյու Յորքում կարգելվի ԱԲ օգտագործումը տարրական և միջնակարգ դպրոցների աշակերտների կողմից
«Նյու Յորք Դեյլի Նյուզ»-ը, հղում անելով երկու աղբյուրի, հաղորդում է, որ Նյու Յորքի Կրթության դեպարտամենտը նախատեսում է արգելել արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված գործիքների օգտագործումը նախադպրոցական, տարրական և միջնակարգ դպրոցների աշակերտների համար։ Սա կարգելի մինչև ութերորդ դասարանի աշակերտներին, կամ 600,000 աշակերտների՝ ամբողջ դպրոցական համակարգի երկու երրորդին, օգտագործել արհեստական ​​բանականության գործիքներ ուսուցման ընթացքում։
Այս կանոնները նաև մեծ մասամբ արգելում են դասարանում անհատական ​​սարքերի օգտագործումը նախադպրոցական, առաջին և երկրորդ դասարանների աշակերտների համար։ Քաղաքականությունը խորհուրդ է տալիս, որ 3-5-րդ դասարանների աշակերտները անհատական ​​սարքեր օգտագործեն օրական ոչ ավելի, քան 30 րոպե, իսկ միջնակարգ դպրոցի աշակերտները՝ ոչ ավելի, քան 45 րոպե։
Նոր կանոնները մշակվել են Նյու Յորքի քաղաքապետ Զոհրան Մամդանիի վարչակազմի կողմից։ ԱՄՆ-ում դպրոցներն ու քաղաքականության մշակողները պայքարում են այն հարցի շուրջ, թե որքան վաղ և որքանով պետք է երեխաները ենթարկվեն արհեստական ​​բանականությանը՝ հաշվի առնելով արհեստական ​​բանականության ուսուցման, կենտրոնացման և աշակերտների գաղտնիության վրա ազդեցության վերաբերյալ մտահոգությունների աճը։
Նյու Յորք քաղաքը կրթության մեջ արհեստական ​​բանականության կիրառման երկրի ամենահայտնի փորձարկման վայրն է եղել։ Նոր պահանջները ներկայացնում են անցում դեպի ավելի խիստ սահմանափակումներ:
Ավագ դպրոցի աշակերտների համար արհեստական ​​բանականության օգտագործումը դասարաններում սահմանափակ կլինի։ Աշակերտները կկարողանան օգտագործել նեյրոնային ցանցեր գրագիտության ծրագրերում, կարիերայի կողմնորոշման և հավաստագրման ծրագրերում, ինչպես նաև ընտրված դպրոցների հինգ փորձնական ծրագրերում։
Քաղաքային պաշտոնյաները նախատեսում են ստեղծել ծնողների, աշակերտների, ուսուցիչների, արհմիությունների ներկայացուցիչների և փորձագետների կոալիցիա՝ այս քաղաքականության ձևավորմանը նպաստելու համար։
Քաղաքապետարանը բացառություններ է նախատեսել այս սահմանափակումներից, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների և անգլերեն սովորողների համար օժանդակ տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև ծրագրավորման առաջադրանքների համար։ Աշակերտները նաև կկարողանան օգտագործել էլեկտրոնային գրքեր։

Министерство образования Нью‑Йорка запретит использование ИИ учащимися младшей и средней школы
Министерство образования города Нью‑Йорк планирует запретить использование инструментов на базе искусственного интеллекта учащимся дошкольных учреждений, а также начальной и средней школы, сообщила New York Daily News со ссылкой на два источника. Таким образом во время обучения нейросетями не смогут пользоваться ученики до восьмого класса или 600 тыс. учащихся — две трети всей школьной системы.
Также эти правила в значительной степени запрещают использование индивидуальных устройств в классе для учащихся дошкольных учреждений, первого и второго класса начальной школы. Политика рекомендует учащимся 3–5 классов использовать индивидуальные гаджеты не более 30 минут в день, а ученикам средней школы — не более 45 минут.
Новые правила разработала администрация мэра Нью‑Йорка Зохрана Мамдани. Школы и политики в США пытаются определить, как рано и в какой степени дети должны знакомиться с ИИ, учитывая растущую обеспокоенность по поводу влияние нейросетей на обучение, концентрацию и конфиденциальность учащихся.
Нью‑Йорк был самой известной в стране испытательной площадкой для тестирования ИИ в образовании. Новые требования стали сдвигом в сторону более жёсткого ограничения прямого использования этой технологии учащимися.
Для старшеклассников использование ИИ в классах будет ограничено. Ученики смогут применять нейросети в программах повышения грамотности, профессиональной ориентации и сертификации, а также в пяти пилотных программах в некоторых школах.
Власти города планируют собрать коалицию из родителей, учащихся, учителей, представителей профсоюзов и экспертов, чтобы помочь в формировании этой политики.
Мэрия предусмотрела исключения из этих ограничений, в том числе для вспомогательных технологий учащихся с ограниченными возможностями и изучающих английский язык, а также для заданий по программированию. Кроме того, школьники смогут пользоваться электронными книгами.