Լիոնել Մեսին հայտարարել է Արգենտինայի ազգային հավաքականից հեռանալու մասին
Բոլոր ժամանակների մեծագույն ֆուտբոլիստներից մեկը՝ 39-ամյա Լիոնել Մեսին, հայտարարել է Արգենտինայի ազգային հավաքականից հեռանալու մասին։
Մեսին Արգենտինայի հավաքականի կազմում անցկացրել է 207 խաղ, խփել 125 գոլ, որը կազմում է ազգային հավաքականի բոլոր ժամանակների ռեկորդը երկու դեպքում էլ։ 2022 թվականին Կատարում թիմի ավագ Մեսին թիմին տարավ դեպի Աշխարհի առաջնության տիտղոս։
Instagram-ում Մեսին ասել է, որ ազգային հավաքականին տվել է այն ամենը, ինչ կարող էր, և ավելին չի կարող տալ։
«Ժամանակը սպառվում է, էջերը շրջվում են, և այս էջը խորապես ցավալի է ինձ համար [...] Ես [ազգային հավաքականին] տվել եմ ամեն ինչ, ավելին չեմ կարող տալ, և բացի այդ, իմ ետևում կան հրաշալի երիտասարդ խաղացողներ, ովքեր արժանի են հնարավորություն ստանալուն»,- ասել է «Ոսկե գնդակի» ութակի դափնեկիրը։
Օգոստոսին, հոր՝ Խորխեի մահից հետո, Մեսսին սոցիալական ցանցերում գրել էր, որ մտածում է ֆուտբոլում իր ապագայի մասին։
Նա այժմ խոստովանել է, որ ազգային հավաքականից հրաժարականի դիմում է ներկայացրել հուլիսի 21-ին՝ Աշխարհի առաջնության եզրափակչում Իսպանիայի պարտությունից երկու օր անց։
«Այսօր, հորս հետ կատարվածից հետո, ես ավելի քան երբևէ վստահ եմ [որ այս որոշումը ճիշտ էր]», - ավելացրել է Մեսին։
Մեսին դեռ լիովին չի ավարտել ֆուտբոլային կարիերան. նա մնում է «Ինտեր Մայամիի» խաղացող՝ Ամերիկյան բարձրագույն լիգայում (MLS)։

Лионель Месси объявил о завершении карьеры в сборной Аргентины
Один из величайших футболистов всех времен, 39-летний Лионель Месси объявил, что больше не будет выступать за сборную Аргентины.
Месси сыграл за Аргентину 207 матчей, забил 125 голов, и по обоим этим показателям является рекордсменом сборной. В 2022 году, в Катаре, капитан Месси привел команду к титулу чемпионов мира.
В заявлении в инстаграме Месси сказал, что он отдал сборной все, что мог, и больше ничего дать ей не сможет.
«Время уходит, страницы переворачиваются, и из-за этой страницы мне очень больно […] Я отдал [сборной] все, я больше ничего не смогу ей дать, а кроме того, за мной идут прекрасные молодые игроки, которые заслуживают, чтобы и им дали шанс», — сказал восьмикратный обладатель Золотого мяча.
В августе, после смерти его отца Хорхе, Месси написал в соцсетях, что размышляет о том, как ему дальше быть с футболом.
Сейчас он признался, что написал заявление об уходе из сборной еще 21 июля, через два дня после проигрыша сборной Испании в финале чемпионата мира.
«Сегодня, после того, что произошло с моим папой, я как никогда уверен [в правильности этого решения]», — добавил Месси.
Совсем из футбола Месси еще не уходит: он остается игроком клуба Inter Miami в американской лиге MLS.