Կորեայում 20 տարվա ազատազրկման են դատապարտել BTS-ի անդամ Ջոնգուկի բաժնետոմսերը գողանալ փորձող տղամարդուն
Երեկ, 23:22
Կորեայում մի տղամարդ դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման՝ BTS անդամի հաշիվը կոտրելու փորձի համար։
Սեուլի դատարանը Չինաստանի քաղաքացուն դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման՝ BTS խմբի անդամ Ջոնգուկի բաժնետոմսերը գողանալու փորձի համար, հաղորդում է Yonhap News Agency-ն։
Հանցագործ խմբի ղեկավարը՝ Չուն ազգանունով, կազմակերպել է անձնական տվյալների անօրինական հավաքագրումը և հետագա խարդախությունը։ 2023 թվականի օգոստոսից մինչև 2025 թվականի հունվարը խումբը գործել է արտերկրում։ Հանցագործները տեղեկություններ են հավաքել հարուստ անձանց մասին և ակտիվացրել նրանց անուններով բջջային հեռախոսներ։ Սա նրանց թույլ է տվել զոհերի հաշիվներից գումար և գույք փոխանցել առանց վերջինների մասնակցության։ Ընդհանուր վնասը կազմել է մոտ 27.2 միլիոն դոլար։ Հանցագործներից մեկը BTS-ի անդամ Ջոնգուկն էր։ Խաբեբաները փորձել են նրա հաշվից հանել 5.9 միլիոն դոլարի HYBE բաժնետոմսեր։ Ընկերությանը հաջողվել է ժամանակին արգելափակել գործարքը՝ փրկելով երգչի ակտիվները։ Արտիստից բացի, խմբի գործողություններից տուժել է նաև հարավկորեական խոշոր կոնգլոմերատի գործարար (նրա անունը չի հրապարակվում)։
Դատարանը նշել է, որ հանցագործների մեթոդները տարբերվում էին սովորական ֆիշինգային հարձակումներից՝ հատկապես հարուստ անհատների վրա կենտրոնանալու պատճառով։ Չունը չի ընդունել իր մեղքը և չի զղջացել իր մեղքի համար։

Суд в Сеуле приговорил гражданина Китая к 20 годам тюрьмы за попытку кражи акций у Чонгука из группы BTS. Об этом пишет агентство Yonhap.
Глава преступной группировки по фамилии Чун организовал незаконный сбор персональных данных с последующим мошенничеством. С августа 2023 года по январь 2025 года банда действовала за границей. Злоумышленники собирали информацию о богатых людях и активировали мобильные телефоны от их имени. Это позволяло переводить деньги и имущество со счетов жертв без их участия. Общий ущерб составил около 27,2 млн долларов. Одной из целей злоумышленников стал Чонгук из BTS. Мошенники пытались вывести с его счёта акции лейбла HYBE на сумму 5,9 млн долларов. Компания успела вовремя заблокировать транзакцию и спасла активы певца. Кроме артиста, от действий группировки пострадал бизнесмен из крупного южнокорейского конгломерата — его имя не уточняется.
Суд отметил, что методы преступников отличаются от обычного фишинга из-за фокуса на особо состоятельных личностях. Чун не признал вину и не раскаялся.