«Շարունակելու ենք աշխատել Հարավային Կովկասում մեր ռազմավարական դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ»․ ԱՄՆ ներկայացուցիչ
Չորեքշաբթի, 12 օգոստոսի, 2026 թ., 12:28
![]() ԱՄՆ-ն կշարունակի Հարավային Կովկասում իր ռազմավարական դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ կարևոր աշխատանքը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էլիսոն Հուքերը՝ Վաշինգթոնում Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամեդովի հետ եռակողմ հանդիպմանը նվիրված հրապարակման մեջ։ Նա նշել է, որ հանդիպումը նվիրված էր 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նախաստորագրված համաձայնագրին։ «Ակնկալում եմ շարունակել մեր կարևոր աշխատանքը՝ Հարավային Կովկասի համար խաղաղ և բարգավաճ ապագա ապահովելու ուղղությամբ՝ միաժամանակ ամրապնդելով Ամերիկայի ռազմավարական դիրքերը այս կարևոր տարածաշրջանում»,- նշել է Հուքերը։ |

Официальный представитель США: Мы продолжим работу по укреплению наших стратегических позиций на Южном Кавказе
![]() США продолжат важную работу по укреплению своих стратегических позиций на Южном Кавказе. Об этом заявила заместитель государственного секретаря США по политическим вопросам Элисон Хукер в публикации, посвящённой трёхсторонней встрече в Вашингтоне с заместителем министра иностранных дел Азербайджанской Республики Эльнуром Мамедовым и заместителем министра иностранных дел Республики Армения Вааном Костаняном. Она отметила, что в ходе встречи была отмечена годовщина исторического мира, достигнутого между Азербайджаном и Арменией 8 августа 2025 года при посредничестве Президента США Дональда Трампа. «С нетерпением жду продолжения нашей важной работы по обеспечению мирного и процветающего будущего для Южного Кавказа и одновременно укреплению стратегических позиций Америки в этом важном регионе», — отметила заместитель государственного секретаря США. |