Կանադան պատժամիջոցներ է կիրառել Streit Group-ի նկատմամբ, որի արտադրանքն օգտագործվում է Ռուսաստանի կողմից
![]() Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Անիտա Անանդը հայտարարել է Streit Group-ի դեմ պատժամիջոցների մասին: Այս մասին հաղորդվել է Կանադայի կառավարության կայքում։ Streit Group-ը զրահապատ մեքենաների և այլ ռազմական տեխնիկայի արտադրող է: Ավելին, ըստ ընկերության կայքի, այն ապահովում է «ինտեգրված պաշտպանական լուծումներ ցամաքային, օդային և ծովային բարդ առաքելությունների և ծայրահեղ միջավայրերի համար, ներառյալ առաջադեմ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր և համապարփակ լուծումներ ռազմածովային ուժերի համար»: Այն ունի արտադրական հզորություններ ԱՄԷ-ում, Հորդանանում և Ուգանդայում, ինչպես նաև այլ երկրներում։ Անանդը բացատրել է, որ պատժամիջոցները սահմանվում են, քանի որ գործարանում արտադրված արտադրանքն օգտագործվում է Ռուսաստանի Ազգային գվարդիայի կողմից, որը մասնակցում է Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ մղվող լայնածավալ պատերազմին։ «Ռուսական ընկերություններին ռազմական արտադրանք մատակարարելով՝ ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրին աջակցելու պատմությամբ Streit Group-ը շարունակում է սնուցել ռուսական ռազմական մեքենան և Պուտինի ռեժիմի չհրահրված և անարդար պատերազմը Ուկրաինայի դեմ: Այսօր հայտարարված պատժամիջոցները կնվազեցնեն Ռուսաստանի ռազմական կարողությունները Ուկրաինայի դեմ պատերազմում՝ խաթարելով և խոչընդոտելով Streit Group-ի կողմից Ռուսաստանին ռազմական տեխնոլոգիաներ և սարքավորումներ մատակարարելու կարողությունը», - ասվում է Կանադայի կառավարության մամուլի հաղորդագրության մեջ։ 2014 թվականից ի վեր Ուկրաինան, ԵՄ-ն և Շվեյցարիան պատժամիջոցներ են կիրառել Streit Group-ի և դրա սեփականատեր Գերման Գուտորովի նկատմամբ (ով ծնվել է Ռուսաստանում, բայց 1990-ականների սկզբին տեղափոխվել է Կանադա և այնտեղ հիմնադրել Streit Group-ը): 2014 թվականից ի վեր Կանադան պատժամիջոցներ է կիրառել ավելի քան 3500 անհատների և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք, ըստ երկրի իշխանությունների, մեղադրվում են «Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների կոպիտ և համակարգված խախտումների» մեջ: |
Թրամփը բացահայտել է վենեսուելական նավթի վերաբերյալ իր ծրագրերը
270Երեկ, 21:42
«Այս փաստերը համադրե՛ք Նիկոլ Փաշինյանի արկածախնդիր քաղաքականության հետ»․ Սուրեն Սուրենյանց
152Երեկ, 03:06
«Բնակարանային ապահովման պետական ծրագրով կառուցված և կառուցվող 2000 առանձնատներից միայն 128-ն է բնակեցված»․ Ոսկան Սարգսյան

Вторник, 11 Августа, 2026 года, 21:04
Министр иностранных дел Канады Анита Ананд объявила о введении санкций против компании Streit Group. Об этом сообщается на сайте канадского правительства.
Streit Group – производитель бронетехники и другого военного оборудования. Кроме того, как говорится на сайте компании, она предоставляет "интегрированные оборонные решения для выполнения сложных задач и работы в экстремальных условиях на суше, в воздухе и на море, включая передовые системы противовоздушной обороны и комплексные решения для военно-морских сил". Производственные мощности группы находятся в том числе в ОАЭ, Иордании и Уганде.
Как пояснила Ананд, санкции вводятся из-за того, что произведенная на заводе продукция используется Росгвардией, которая участвует в полномасштабной войне России против Украины.
"Имея историю поддержки российского военно-промышленного комплекса путем поставок военной продукции российским предприятиям, Streit Group продолжает подпитывать российскую военную машину и неспровоцированную и неоправданную войну режима Путина против Украины. Объявленные сегодня санкции сократят военный потенциал России в войне против Украины, нарушив и затруднив возможности Streit Group поставлять военные технологии и оборудование в Россию", – говорится в пресс-релизе правительства Канады.
Ранее санкции против компании Streit Group и ее владельца Германа Гуторова (он родился в России, но в начале в 1990-х переехал в Канаду и основал там Streit Group) ввели Украина, ЕС и Швейцария.
Канада с 2014 года ввела санкции против более чем 3500 физических и юридических лиц, причастных, как сообщают власти страны, к "нарушению суверенитета и территориальной целостности Украины, а также к грубым и систематическим нарушениям прав человека".