Հյուսիսային Կորեան Ռուսաստանում տեղակայել է հրթիռային ստորաբաժանում և Մոսկվա է տեղափոխել 40 բալիստիկ հրթիռ
Հինգշաբթի, 06 օգոստոսի, 2026 թ., 00:03
Reuters-ի տվյալներով՝ հղում անելով Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչությանը (ԳՀՎ), Վորոնեժի մարզում տեղակայվել է մոտ 90 հոգուց բաղկացած հյուսիսկորեական հրթիռային ստորաբաժանում՝ Ռուսաստանի զինված ուժերի 112-րդ գվարդիական հրթիռային բրիգադի կազմում։
Նաև հաղորդվում է, որ Փհենյանն արդեն Մոսկվա է տեղափոխել 40 КН-23 և КН-24 բալիստիկ հրթիռների խմբաքանակ։ Ընդհանուր առմամբ, գործակալության տվյալներով՝ Հյուսիսային Կորեան և Կրեմլը մտադիր են առաջնագծի գոտում տեղակայել մինչև 120 հրթիռ և վեց արձակիչ։
Current Time-ը դեռևս չի հաստատել գործակալության հաղորդագրությունը։ Սակայն, մեկնաբանելով հրապարակումը, Ուկրաինայի ԳՀՎ մամուլի խոսնակ Անդրեյ Չերնյակը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի ղեկավարությունը, ամենայն հավանականությամբ, պլանավորում է օգտագործել Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային ուժերն Ուկրաինայի դեմ հարվածների համար։
Նրա խոսքով՝ կան տեղեկություններ, որ այս հյուսիսկորեական ստորաբաժանման անձնակազմի ճշգրիտ թիվը, տեղակայման կոնֆիգուրացիան և հրթիռների ընդհանուր թիվը կորոշվեն Մոսկվայի և Փհենյանի միջև հաջորդ ամիս կայանալիք բարձր մակարդակի բանակցությունների ժամանակ։
Անցյալ շաբաթ Ռուսաստանը 2025 թվականի օգոստոսից ի վեր առաջին անգամ Ուկրաինայի թիրախների վրա արձակեց երկու հյուսիսկորեական բալիստիկ հրթիռ։ Գլխավոր հետախուզական վարչության տվյալներով՝ այս հարվածի ժամանակ օգտագործվել են 40 նոր խմբաքանակի հրթիռներ։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հղում անելով իր հետախուզական տվյալներին, հայտնել էր, որ Կրեմլը ցանկանում է Հյուսիսային Կորեայից ստանալ լրացուցիչ 30,000 զինվոր։
Հյուսիսային Կորեայի կողմից Ռուսաստան զորքեր տեղակայելու մասին հայտարարվել էր 2024 թվականի հոկտեմբերին, և Կրեմլը հաստատել էր դա 2025 թվականի ապրիլին։ «Ռենհապ» լրատվական գործակալությունը, հղում անելով հարավկորեական հետախուզությանը, հայտնել էր, որ ռուս-ուկրաինական սահմանին մարտերում զոհվել կամ վիրավորվել է մոտ 6,000 հյուսիսկորեացի զինվոր։ 2026 թվականի սկզբի դրությամբ Ռուսաստանի Դաշնության Կուրսկի շրջանի առաջնագծի տարածքում տեղակայված էր առնվազն 11,000 հյուսիսկորեացի զինվոր՝ 10,000 մարտական ​​զինծառայող և մոտավորապես 1,000 ինժեներական անձնակազմ։
2026 թվականի փետրվարին Փհենյանում կառուցվեց նոր բնակելի թաղամաս «արտասահմանյան ռազմական գործողության հերոս մարտիկների» ընտանիքների անդամների համար։ ԿԺԴՀ մայրաքաղաքում կառուցվեց նաև «Նոր աստղերի փողոց»՝ ի հիշատակ Կուրսկի շրջանի մարտերին մասնակցածների։

Четверг, 06 Августа, 2026 года, 00:03
По информации агентства Reuters, ссылающегося на Главное разведывательное управление (ГУР) Минобороны Украины, северокорейское ракетное подразделение численностью около 90 военнослужащих развернуто в Воронежской области в составе 112-й гвардейской ракетной бригады ВС РФ.
Также сообщается, что Пхеньян уже передал Москве партию из 40 баллистических ракет KN-23 и KN-24. В целом, по данным агенства, КНДР и Кремль намерены разместить в прифронтовой зоне до 120 ракет и 6 пусковых установок.
Настоящее Время на данный момент не располагает подтверждением сообщения агентства. Представитель ГУР Украины Андрей Черняк, однако, комментируя публикацию, заявил, что, скорее всего, ракетные войска КНДР российское руководство планируют применять для ударов по Украине.
По его словам, есть информация, что точное количество личного состава этой северокорейской части, конфигурация развертывания и общее количество ракет будут окончательно согласованы во время переговоров между Москвой и Пхеньяном на самом высоком уровне в следующем месяце.
На прошлой неделе Россия впервые с августа 2025 года запустила по целям в Украине две северокорейские баллистические ракеты. По данным ГУР, для этого удара были использованы ракеты из новой партии из 40 единиц.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский сообщил со ссылкой на данные своей разведки, что Кремль хочет получить из Северной Кореи еще 30 тысяч военных.
О том, что КНДР отправила своих военных в Россию, стало известно в октябре 2024 года, а Кремль подтвердил это в апреле 2025 года. Информационное агентство "Ренхап" со ссылкой на южнокорейскую разведку сообщало, что в боях на российско-украинской границе погибли или получили ранения около шести тысяч северокорейских солдат. По состоянию на начало 2026 года, в прифронтовой Курской области РФ находилось не менее 11 тысяч северокорейских военных – 10 тысяч бойцов и около 1 тысячи военнослужащих инженерных подразделений.
В феврале 2026 года в Пхеньяне для членов семей "героев-бойцов зарубежной военной операции" был возведен новый жилой квартал. Также в память об участниках боевых действий в Курской области в столице КНДР построили что "улицу Новых Звезд".