Հրդեհները սպառնում են ֆրանսիական հայտնի գինեգործարանին, որի համար Բրեդ Փիթը և Անջելինա Ջոլին պայքարում են դատարանում
Երկուշաբթի, 03 օգոստոսի, 2026 թ., 00:30
Ֆրանսիայի հարավում անտառային հրդեհները մոտեցել են հայտնի Շատո Միրավալ կալվածք-գինեգործարանին, որը մի քանի տարի շարունակ Բրեդ Փիթի և Անջելինա Ջոլիի միջև աղմկահարույց դատական ​​վեճի առարկա է եղել։
Ինչպես հաղորդում է People-ը՝ հղում անելով TMZ-ի կողմից հրապարակված լուսանկարներին, Պրովանսի պատմական կալվածքի անմիջական մոտակայքում արդեն տեսանելի է խիտ ծուխ։ Հրշեջներին մինչ այժմ հաջողվել է զսպել հրդեհը անվտանգ հեռավորության վրա, և Շատո Միրավալն ինքնին չի վնասվել։
Մոտ 500 հեկտար տարածք զբաղեցնող կալվածքը հայտնի է ոչ միայն իր շքեղ ամրոցով, այլև որպես Ֆրանսիայի ամենահայտնի գինեգործարաններից մեկը։ Հենց այս կալվածքի շուրջ է նախկին ամուսինների միջև իրավական պայքարը շարունակվում 2022 թվականից։ Փիթի խոսքով՝ Անջելինա Ջոլին խախտել է իրենց նախկին համաձայնությունը՝ առանց իր համաձայնության վաճառելով Miraval-ի իր բաժնեմասը Tenute del Mondo ընկերությանը, որը կապված է Stoli ալկոհոլային խմբի հետ։ Դերասանը պնդում է, որ գործարքը վնասել է ընտանեկան բիզնեսին։ Իր հերթին, Ջոլին պնդում է, որ իրավունք ուներ ինքնուրույն տնօրինելու իր ունեցվածքը։ Ամուսնալուծության գործընթացի ավարտից հետո, գինեգործարանի շուրջ վեճը մնում է դատարանում։ Ծայրահեղ շոգը, երկարատև երաշտը և ուժեղ քամիները նպաստում են հրդեհների արագ տարածմանը։ Մի քանի շրջաններում արդեն տեղի է ունեցել բնակիչների և զբոսաշրջիկների զանգվածային տարհանում, և ծուխը սպառնում է ոչ միայն բնակելի թաղամասերին, այլև Ֆրանսիայի հայտնի խաղողի այգիներին։

Пожары угрожают знаменитой винодельне во Франции, из-за которой судятся Брэд Питт и Анджелина Джоли
Лесные пожары на юге Франции приблизились к знаменитому поместью Château Miraval - винодельне, которая уже несколько лет остается предметом громкого судебного спора между Брэдом Питтом и Анджелиной Джоли.
Как сообщает People со ссылкой на снимки, опубликованные TMZ, густой дым уже виден в непосредственной близости от исторического поместья в Провансе. Пока пожарным удается удерживать огонь на безопасном расстоянии, и само Château Miraval не пострадало.
Поместье площадью около 500 гектаров известно не только роскошным замком, но и одним из самых известных винодельческих хозяйств Франции. Именно вокруг него с 2022 года продолжается судебное разбирательство между бывшими супругами. По версии Питта, Анджелина Джоли нарушила их прежние договоренности, продав свою долю в Miraval компании Tenute del Mondo, связанной с алкогольной группой Stoli, без его согласия. Актер утверждает, что сделка нанесла ущерб семейному бизнесу. Джоли, в свою очередь, настаивает, что имела право распорядиться своей собственностью самостоятельно. Несмотря на завершение бракоразводного процесса, спор о винодельне до сих пор остается в суде. Угроза для Château Miraval возникла на фоне одного из самых тяжелых сезонов лесных пожаров во Франции за последние два десятилетия. Экстремальная жара, продолжительная засуха и сильный ветер способствуют быстрому распространению огня. В ряде регионов уже проводилась массовая эвакуация жителей и туристов, а дым угрожает не только жилым районам, но и знаменитым французским виноградникам.