Ուկրաինացի օդաչուները շուտով օդ կբարձրանան նոր Gripen E մարտական ​​ինքնաթիռներով
Ուկրաինացի օդաչուները շուտով օդ կբարձրանան նոր Gripen E մարտական ​​ինքնաթիռներով. ուսուցումն ընթանում է սպասվածից արագ, հաղորդում է RBC-Ukraine-ն՝ հղում անելով Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու գրառմանը։
Զելենսկու խոսքով՝ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը կարճ ժամանակահատվածում տիրապետել են հակաօդային պաշտպանության հնարավորություններին։ Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ ուկրաինացի օդաչուները մի քանի տարի է, ինչ թռչում են F-16 և Mirage ինքնաթիռներով։ Որոշ օդաչուներ նաև ուսուցում են անցնում Շվեդիայում։
«Շուտով մենք կտեսնենք Gripen-ներն Ուկրաինայի երկնքում»,- հայտարարել է Զելենսկին՝ հավելելով, որ կառավարությունը շարունակում է բանակցություններն իր ֆրանսիացի գործընկերների հետ՝ Ուկրաինայի երկնքում նաև Rafale կործանիչներ տեղակայելու համար։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Ուկրաինան նախատեսում է Շվեդիայի հետ կնքված համաձայնագրերի շրջանակներում ստանալ 150 Gripen մարտական ​​ինքնաթիռ։

Украинские летчики вскоре пересядут на новые боевые самолеты Gripen E
Украинские летчики вскоре пересядут на новые боевые самолеты Gripen E, подготовка идет быстрее, чем ожидалось, сообщает РБК-Украина со ссылкой на пост президента Украины Владимира Зеленского.
По словам Зеленского, украинские Воздушные силы овладели средствами противовоздушной обороны за короткое время. Президент Украины отметил, что украинские пилоты уже несколько лет управляют самолетами F-16 и Mirage. Параллельно часть летчиков проходит обучение в Швеции.
«В украинском небе в скором времени увидим «Грипены», - заявил Зеленский, добавив, что власти продолжают переговоры с французскими партнерами, чтобы в украинском небе также появились истребители Rafale.
Ранее сообщалось, что Украина планирует получить 150 боевых самолетов Gripen в рамках договоренностей со Швецией.