ՈՒԵՖԱ-ի երկրներն սպառնում են բոյկոտել Աշխարհի առաջնությունը
Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունը (ՈՒԵՖԱ) հայտարարել է, որ կբոյկոտի Ֆուտբոլային ասոցիացիաների միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) հովանու ներքո անցկացվող մրցաշարերը, եթե կազմակերպությունը չհրաժարվի Աշխարհի առաջնության որոշ իրավունքներ մասնավոր ներդրողներին վաճառելու ծրագրերից։ Որոշումը կայացրել են ՈՒԵՖԱ-ի բոլոր 55 անդամ ասոցիացիաները, այդ թվում՝ Ռուսաստանի ֆուտբոլային միությունը, ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ։
«Աշխարհի առաջնությունը չի կարող դիտվել՝ որպես ներդրումային ապրանք։ Այն ֆուտբոլի մեծագույն սպորտային ժառանգություններից մեկն է։ Շատ սերունդների ընթացքում այն ​​ստեղծվել է բոլոր մայրցամաքների խաղացողների, ազգային հավաքականների և երկրպագուների կողմից։ Դրա ոչ մի մասը չպետք է փոխանցվի մասնավոր ներդրողներին։ Աշխարհի առաջնությունը վաճառքի համար չէ», - ասվում է ՈՒԵՖԱ-ի հայտարարության մեջ։
Կազմակերպությունը հավելել է, որ թիմերը կմասնակցեն մրցաշարերին միայն այն դեպքում, եթե «առաջարկն ամբողջությամբ հետ վերցվի» և «տրամադրվեն իրավաբանորեն պարտավորեցնող երաշխիքներ, որ կազմակերպությունը երբեք այլևս թույլ չի տա մասնավոր սեփականատերերին կառավարել ՖԻՖԱ-ն կամ դրա մրցաշարերը»։
Ֆուտբոլային ասոցիացիան հայտարարել է, որ կազմակերպությունը «ուս ուսի է կանգնած իր եվրոպական գործընկերների կողքին»։ Շոտլանդիայի ֆուտբոլի ասոցիացիան նույնպես իր աջակցությունն է հայտնել։
Որոշումը կայացվել է ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջանի Ինֆանտինոյի կողմից մրցաշարի առևտրային իրավունքների մի մասը ներդրողներին վաճառելու ծրագրերի մասին հաղորդագրությունների պատճառով, որոնք կկառավարեն կազմակերպության հիմնական մրցաշարերը։
Լրագրողների խոսքով՝ ներդրումային խումբը պետք է ղեկավարի Thrive Capital ընկերությունը, որը հիմնադրվել է գործարար Ջոշուա Քուշների կողմից, ով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների կրտսեր եղբայրն է։ Ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների՝ գործարքը գնահատվում է մոտավորապես 20 միլիարդ դոլար, և ՖԻՖԱ-ի ծրագրի համաձայն՝ 211 ազգային ֆեդերացիաներից յուրաքանչյուրը կստանա մոտավորապես 20 միլիոն դոլարի բաժնեմաս, որը կարող է կամ պահպանել, կամ վաճառել։

Страны УЕФА пригрозили бойкотировать ЧМ из-за планов ФИФА продать часть прав частным инвесторам
Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) заявил, что бойкотирует турниры под эгидой Международной федерации футбола (ФИФА), если та не откажется от планов продать часть прав на чемпионаты мира частным инвесторам. Решение приняли все 55 национальных ассоциаций – членов УЕФА, включая Российский футбольный союз, говорится в заявлении организации.
"Чемпионат мира нельзя рассматривать как инвестиционный продукт. Это одно из величайших спортивных наследий футбола. На протяжении многих поколений его создавали игроки, национальные сборные и болельщики со всех континентов. Ни одна его часть не должна быть передана частным инвесторам. Чемпионат мира не продается", – говорится в заявлении УЕФА.
В организации добавили, что сборные будут участвовать в турнирах только в том случае, если "предложение будет полностью отозвано", а также "будут предоставлены юридически обязывающие гарантии того, что организация больше никогда не допустит частных владельцев к управлению ФИФА или ее турнирами".
В Футбольной ассоциации Англии заявили, что организация "стоит плечом к плечу со своими европейскими коллегами". Свою поддержку также выразила Шотландская футбольная ассоциация.
Поводом для решения стала информация о планах президента ФИФА Джанни Инфантино продать инвесторам часть коммерческих прав на турнир в рамках новой структуры, которая будет управлять ключевыми соревнованиями организации.
Возглавить инвестиционную группу, как писали журналисты, должна фирма Thrive Capital, которую основал бизнесмен Джошуа Кушнер – младший брат Джареда Кушнера, зятя президента США Дональда Трампа. По данным СМИ, сделку оценивают примерно в 20 миллиардов долларов, а по плану ФИФА каждая из 211 национальных федераций получит долю на сумму около 20 миллионов долларов, которую сможет либо сохранить, либо продать.