Johnson & Johnson-ը կվճարի 5.5 միլիարդ դոլար տալկի վերաբերյալ դատական ​​​​հայցերի համար
Johnson & Johnson-ն առաջարկել է վճարել մինչև 5.5 միլիարդ դոլար՝ ԱՄՆ-ում տասնյակ հազարավոր դատական ​​​​հայցեր կարգավորելու համար, որոնցում պնդվում է, որ Johnson-ի մանկական ցանափոշին և տալկ պարունակող այլ արտադրանքները առաջացնում են ձվարանների քաղցկեղ։
Ընկերության դատական ​​​​գործերի փոխնախագահ Էրիկ Հաասը մեղադրող կողմի մեղադրանքներն անվանել է «անհիմն» և երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ J&J-ն պատրաստ է համաձայնության գալ՝ հարցը վերջնականապես լուծելու համար։
Haas-ը նշել է, որ ընկերությունը վստահ է, որ «վերջիվերջո կհաղթի հետագա դատական ​​​​գործընթացում», ինչպես մինչ օրս վարել է դատական ​​​​գործընթացների մեծ մասը։ Այնուամենայնիվ, առաջարկվող համաձայնագիրը «թույլ կտա ընկերությանը թողնել այս հարցը անցյալում» և կենտրոնանալ «կյանք փրկող դեղամիջոցներ և սարքեր մշակելու մեր առաքելության վրա»։
J&J-ն նշել է, որ համաձայնագիրը ներառում է մոտավորապես 76,000 դեպք, որը ներկայացնում է տալկի հետ կապված չլուծված դատական ​​​​հայցերի մեծ մասը։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ հաջորդ տարի կառաջարկի մինչև 3 միլիարդ դոլար, առանց լրացուցիչ վճարումների սպասման մինչև 2028 թվականը։
Առաջարկը պետք է ընդունվի իրավաբանական ընկերությունների կողմից, որոնք ներկայացնում են ձվարանների քաղցկեղի վերաբերյալ դատական ​​​​հայցերի 95%-ը դաշնային և նահանգային դատարաններում։
Հուլիսի սկզբին դատարանը որոշում կայացրեց ընկերության օգտին՝ կասկածի տակ դնելով անհատ հայցվորների կարողությունն՝ ապացուցելու, որ տալկը անմիջականորեն առաջացրել է իրենց մոտ քաղցկեղ:
Տալկը բնական ծագում ունեցող հանքանյութ է, որը կազմված է մագնեզիումից, սիլիցիումից, թթվածնից և ջրածնից: Այն շոշափելիս ունի օճառային կամ յուղոտ զգացողություն, չնայած ճարպ չի պարունակում: Այն հաճախ օգտագործվում է կոսմետիկայի և մանկական ցանափոշու մեջ:
Տալկը արդյունահանվում է քարհանքերում և հանքերում: Այն հաճախ հանդիպում է ասբեստի հետ միասին, որը, ինչպես հայտնի է, քաղցկեղ է առաջացնում:

![]() Компания Johnson & Johnson предложила выплатить до 5,5 млрд долларов для урегулирования десятков тысяч судебных исков в США. В них утверждается, что детская присыпка Johnson's Baby Powder и другие продукты, содержащие тальк, вызывают рак яичников. Эрик Хаас, вице-президент компании по судебным разбирательствам назвал обвинения обвинения «безосновательными» и заявил в понедельник, что J&J готова к урегулированию, чтобы наконец разрешить этот вопрос. По словам Хааса, компания уверена, что «в конечном итоге одержала бы победу в дальнейшем судебном разбирательстве», как это и происходило с большинством дел, рассматривавшихся в судах до настоящего времени. Однако предложенное решение «позволит компании оставить этот вопрос позади» и сосредоточиться «на своей миссии по разработке лекарств и устройств, спасающих жизни». J&J сообщила, что соглашение охватит около 76 000 дел, то есть большую часть еще не рассмотренных исков, связанных с тальком. Компания заявила, что предложит до 3 млрд долларов в следующем году, и никаких дополнительных выплат до 2028 года не ожидается. Предложение должно быть принято юридическими фирмами, представляющими интересы 95% исков по делам о раке яичников в федеральных судах и судах штатов. В начале июля суд вынес решение в пользу компании, поставив под сомнение способность отдельных истцов доказать, что тальк был непосредственной причиной рака. Тальк — это природный минерал, состоящий из магния, кремния, кислорода и водорода. На ощупь он как будто мыльный или маслянистый, хотя не содержит жиров. Его часто используют в косметике и детских присыпках. Тальк добывают в карьерах и шахтах. Он часто залегает рядом с асбестом, о котором известно, что он может вызывать рак. |
27206.08.2026, 23:10
28306.08.2026, 14:17
25006.08.2026, 13:04
Иран может согласиться на открытие Ормузского пролива, если Белый дом прекратит действие санкций против Тегерана