Մադուրոն և նրա կինը ԱՄՆ-ի դատարանի առջև կկանգնեն 2027 թվականի հունիսին
Ռոյթերսը հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ում դատավորը Վենեսուելայի նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի և նրա կնոջ՝ Սիլիա Ֆլորեսի դատավարությունը նշանակել է 2027 թվականի հունիսի 1-ին։
ԱՄՆ-ի ուժերը հունվարի 3-ին Կարակասում ձերբակալել են նախագահին և առաջին տիկնոջը։ Նրանք տեղափոխվել են Նյու Յորք։ Մադուրոյին մեղադրանք է առաջադրվել չորս մեղադրանքով, այդ թվում՝ նարկոահաբեկչության նպատակով դավադրություն, կոկաինի ներմուծման և «Միացյալ Նահանգների դեմ օգտագործված զենքի» պահպանման համար։ Մեղադրվելու դեպքում նախկին պետության ղեկավարը կարող է ցմահ ազատազրկման ենթարկվել։ Մադուրոյի կինը դատվում է՝ որպես հանցակից։ Մադուրոն և Ֆլորեսը առաջին անգամ դատարանում են հայտնվել հունվարի 5-ին։ Նրանք իրենց մեղավոր չեն ճանաչել։ Մադուրոյի փաստաբանը մտադիր է խնդրել գործը կարճել։ Պաշտպանությունը նախատեսում է կիրառել նախկին նախագահի անձեռնմխելիությունը՝ որպես ինքնիշխան պետության առաջնորդ։ Դատարանը կողմերի միջնորդությունների վերաբերյալ լսումներ է նշանակել 2026 թվականի նոյեմբերի 17-ին։ Դատավարության վերջնական ժամանակացույցը դեռևս վերջնականապես չի հաստատվել։ Երկու կողմերն էլ թույլ են տալիս փոփոխություններ կատարել լսումների ժամանակացույցում։

Пятница, 24 Июля, 2026 года, 00:40
Судья в США назначил начало процесса над бывшим президентом Венесуэлы Николасом Мадуро и его женой Силией Флорес на 1 июня 2027 года. Об этом сообщает Reuters.
Американские военные захватили президента и первую леди в Каракасе 3 января. Их доставили в Нью-Йорк. Мадуро предъявили четыре обвинения, среди которых сговор с целью наркотерроризма, ввоз кокаина и хранение оружия, «которое используется против США». Если суд признает бывшего главу государства виновным, ему грозит пожизненное заключение. Жена Мадуро проходит по делам как соучастница. Впервые перед судом Мадуро и Флорес предстали 5 января. Они не признали вину. Адвокат Мадуро намерен требовать закрытия дела. Защита планирует ссылаться на иммунитет экс-президента как лидера суверенного государства. На 17 ноября 2026 года суд назначил слушание по ходатайствам сторон. Итоговый график процесса ещё не утверджён. Обе стороны допускают изменения в расписании заседаний.
В марте Мадуро и Флорес обратились к согражданам из изолятора. Они поблагодарили венесуэльцев за поддержку и призвали их сохранять общественное согласие.