15 միլիարդ դոլար. ԱԱ-ն ՖԻՖԱ-ին ռեկորդային եկամուտ է բերել
2026 թվականի Աշխարհի առաջնությունը Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) համար ռեկորդային եկամուտ է ապահովել՝ 15 միլիարդ դոլար։ Սա զգալիորեն ավելի բարձր է նախնական կանխատեսումներից. The Guardian-ի տվյալներով՝ ՖԻՖԱ-ն սկզբում ակնկալում էր մոտ 11 միլիարդ դոլար վաստակել։
Աղբյուրի համաձայն՝ եկամուտների աճի հիմնական պատճառը տոմսերի վաճառքն էր, ներառյալ՝ վերավաճառքը։ ՖԻՖԱ-ն 15% միջնորդավճար է ստանում թե՛ գնորդներից, թե՛ վաճառողներից, ինչը զգալիորեն մեծացրել է ընդհանուր եկամուտը։
Եկամտի մեկ այլ կարևոր աղբյուր են հյուրընկալության ծառայությունները։ Այս երկու կետերը նպաստել են վերջնական եկամտի զգալիորեն գերազանցմանը կանխատեսված ցուցանիշներից։
Իսպանիայի և Արգենտինայի միջև 2026 թվականի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչը կկայանա այսօր՝ հուլիսի 19-ին։ Մեկնարկը Մոսկվայի ժամանակով ժամը 22:00-ին է։

ФИФА заработала $ 15 млрд на ЧМ-2026 — это выше прогнозов — The Guardian
Чемпионат мира 2026 года принёс Международной федерации футбола (ФИФА) рекордные доходы — организация заработала $ 15 млрд. Это заметно выше первоначальных прогнозов: изначально в ФИФА рассчитывали получить около $ 11 млрд, сообщает The Guardian.
По информации источника, ключевым фактором роста выручки стали продажи билетов на матчи, включая их перепродажу. ФИФА получает комиссию — по 15% и с покупателя, и с продавца, что в сумме существенно увеличило поступления.
Ещё один важный источник дохода — услуги в сфере гостеприимства. Именно эти две статьи позволили итоговой выручке значительно превысить запланированные показатели.
Сегодня, 19 июля, состоится финальный матч ЧМ-2026 между сборными Испании и Аргентины. Начало — в 22:00 мск.