ԱՄՆ-ն հարվածել է Հորմուզի նեղուցում գտնվող տասը իրանական ռազմական օբյեկտների
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտարարել է, որ ամերիկյան ուժերը հարվածել են Հորմուզի նեղուցում և շրջակայքում գտնվող իրանական 10 ռազմական օբյեկտների։
«ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի և ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի կործանիչները այսօր (կիրակի - խմբ.) հարվածել են իրանական 10 ռազմական թիրախների Հորմուզի նեղուցի բազմաթիվ վայրերում և մոտակայքում՝ ի պատասխան (խմբ.) «Կիկու» տանկերի վրա իրանական անօդաչու թռչող սարքի հարձակման», - ասվում է հրամանատարության կողմից Х սոցիալական ցանցում տարածված հայտարարության մեջ։
Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) նախկինում հայտարարել էր, որ շաբաթ օրը՝ ժամը 4:30-ին, իրանական անօդաչու թռչող սարքը, ենթադրաբար, Հորմուզի նեղուցում հարձակվել է Պանամայի դրոշի ներքո նավարկող Kiku լցանավի վրա, որը տեղափոխում էր ավելի քան 2 միլիոն բարել նավթ։

США нанесли удары по десяти военным целям Ирана в Ормузском проливе
Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что американские силы нанесли удары по 10 военным целям Ирана в Ормузском проливе и его окрестностях.
"ВМС США и истребители ВВС США нанесли сегодня (в воскресенье - ред.) удары по 10 военным целям Ирана в нескольких местах в Ормузском проливе и около него в ответ на иранскую атаку с применением БПЛА по (танкеру - ред.) Kiku", - говорится в сообщении командования в соцсети Х.
В CENTCOM ранее заявили, что в субботу в 4.30 утра по времени Восточного побережья США иранский беспилотник якобы атаковал в Ормузском проливе шедший под панамским флагом танкер Kiku, который перевозил свыше 2 миллионов баррелей нефти.