Երեքշաբթի, 23 հունիսի, 2026 թ., 23:41
Ռուսաստանի դատարանը «Հետերոսեքսուալների և ԼԳԲՏ համայնքի հավասարության համար դաշինքը» ճանաչել է «ծայրահեղական»:
ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է, որ որոշումը կայացրել է Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքային դատարանը: Հրատարակությունը նշում է, որ դատական ​​նիստերը անցկացվել են փակ դռների հետևում՝ գործում գաղտնի փաստաթղթերի առկայության պատճառով։
Դաշինքի ակտիվիստները հայտնել են, որ չեն կարողացել ծանոթանալ գործի նյութերին՝ «հույժ գաղտնի» դասակարգման պատճառով, և, հետևաբար, չգիտեն կազմակերպության արգելքի ճշգրիտ հիմքը Ռուսաստանում։ Ավելին, Դաշինքի ներկայացուցիչներին արգելվել է մասնակցել դատավարությանը։
Ռուսաստանի իշխանություններն առցանց հանդիպումների կազմակերպումը, Դաշինքի սոցիալական ցանցերում տեղեկատվական նյութերի տարածումը և կազմակերպության անցյալում անցկացված հանրային միջոցառումները համարել են «ծայրահեղական», ըստ Առաջին վարչության։
«Հետերոսեքսուալների և ԼԳԲՏ համայնքի հավասարության համար դաշինք» հասարակական շարժումը հիմնադրվել է Սանկտ Պետերբուրգում 2012 թվականին։ Այն զբաղվում է մարդու իրավունքների, կրթական և սոցիալական գործունեությամբ։ Դաշինքը դարձել է տասներորդ ԼԳԲՏ կազմակերպությունը, որը Ռուսաստանի իշխանությունների կողմից ճանաչվել է՝ որպես «ծայրահեղական»։
Նախկինում Ռուսաստանի դատարանները «ծայրահեղական» են ճանաչել «Coming Out» ԼԳԲՏ խումբը, «ԼԳԲՏ ռեսուրսների կենտրոնը», «Մոսկվայի համայնքային կենտրոնը», «Parni+» մեդիա նախագիծը, «Irida» կազմակերպությունը, «Callisto»-ն, «Russian LGBT ցանցը», «Center T»-ը և T9 NSK-ն։

Вторник, 23 Июня, 2026 года, 23:41
Решение принял Санкт-Петербургский городской суд, пишет ТАСС со ссылкой на объединенную пресс-службу судов города. В публикации сказано, что заседания суда проходили в закрытом режиме в связи с наличием в деле документов с грифом секретности.
Активисты "Альянса" сообщили, что не смогли ознакомиться с материалами дела из-за грифа "совершенно секретно" и поэтому не знают, на каком именно основании деятельность организации в России была запрещена. Кроме того, представителям "Альянса" не позволили участвовать в судебном процессе.
Российские власти посчитали "экстремистской" деятельностью организацию онлайн-встреч, распространение информационных материалов в соцсетях "Альянса" и проведение в прошлом публичных мероприятий, отмечает "Первый отдел".
Общественное движение "Альянс гетеросексуалов и ЛГБТ за равноправие" был создан в Санкт-Петербурге в 2012 году. Оно занималось правозащитной, просветительской и общественной деятельностью. "Альянс" стал десятой ЛГБТ-организацией, которую российские власти признали "экстремистской".
Ранее суды в России признали "экстремистскими" ЛГБТК-группу "Выход", "Ресурсный центр для ЛГБТ", "Московский комьюнити-центр", медиа-проект "Парни+", организацию "Ирида", "Каллисто", "Российскую ЛГБТ-сеть", "Центр Т" и Т9 NSK.