Գրենլանդիան կոշտ է պատասխանել «ԱՄՆ-ի 251-րդ տարեդարձը նշենք 51-րդ նահանգի ավելացմամբ» հայտարարությանը
Երեքշաբթի, 23 հունիսի, 2026 թ., 00:21
Գրենլանդիան կարող է դառնալ 51-րդ նահանգը մինչև Միացյալ Նահանգների 251-րդ անկախության օրը, սոցիալական ցանցերում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Գրենլանդիայի հարցերով հատուկ դեսպանորդ Ջեֆ Լենդրին։
«Շնորհավոր Ազգային օր Գրենլանդիայի անհավանական կղզու բոլոր բնակիչներին։
Թող այսօրը հիշեցնի ձեր հարուստ մշակույթի, ավանդույթների և ձեր ժառանգությունը սահմանող արժեքների մասին։
Քանի որ Ամերիկան ​​մոտենում է իր 250-ամյակին, մենք միանում ենք ազատության և հնարավորությունների տոնակատարությանը։
Հնարավոր է՝ մենք կարողանանք նշել Ամերիկայի 251-րդ տարեդարձը՝ 51-րդ նահանգի ավելացմամբ»,- գրել է Լենդրին։
Գրենլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Մութ Բոերուպ Էգեդեն արձագանքել է այս հարձակմանը հետևյալ հայտարարությամբ. «Մենք չենք դառնա 51-րդ նահանգը. մենք չենք ուզում լինել ամերիկացիներ»։ Մեր հողերի ապագան կորոշվի այստեղ՝ Գրենլանդիայում, և մենք դա ասել ենք սկզբից։
Մենք չենք ուզում լինել ամերիկացիներ, և մենք չենք ուզում լինել դանիացիներ։ Մենք գրենլանդացիներ ենք։
«Ամերիկայից եկող հայտարարությունները այլևս զարմանալի չեն։ Այնուամենայնիվ, դա Գրենլանդիայի ժողովրդի, ինչպես նաև ամբողջ թագավորության նկատմամբ հսկայական անհարգալից վերաբերմունքի նշան է, երբ դուք ունեք աշխատանքային խումբ, որը գործում է դիվանագիտական ​​​​խողովակներով, իսկ հետո հատուկ դեսպանորդ է հայտնվում հայտարարություններով, որոնք բացարձակապես անհամապատասխան են։ Որոշ ամերիկացիների կողմից այս անհարգալից վերաբերմունքը դառնում է հոգնեցուցիչ», - հայտարարել է Էգեդեն։

Посланник Трампа заявил, что Гренландия может стать 51-м штатом США в 2027 году
Гренландия может стать 51-м штатом к 251-му Дню независимости США, написал в соцсети Х спецпосланник президента США Дональда Трампа в Гренландии Джефф Лэндри.
«Поздравляю с Национальным днем всех жителей невероятного острова Гренландия.
Пусть сегодняшний день послужит напоминанием о вашей богатой культуре, традициях и ценностях, которые определяют ваше наследие.
По мере того как Америка приближается к своему 250-му Дню независимости, мы присоединяемся к празднованию свободы и возможностей.
Возможно, 251-й день рождения Америки мы сможем отпраздновать уже с добавлением 51-го штата!» — написал Лэндри.
Глава МИД Гренландии Мюте Боуруп Эгеде ответил на этот выпад следующим заявлением:
«Мы не станем 51-м штатом, мы не хотим быть американцами. Будущее нашей земли будет решаться здесь, в Гренландии, и мы говорили об этом с самого начала.
Мы не хотим быть американцами и не хотим быть датчанами. Мы — гренландцы.
Заявления, доносящиеся из Америки, уже никого не удивляют. Однако это проявление огромного неуважения к населению Гренландии, а также к королевству в целом — когда у вас есть рабочая группа, действующая по дипломатической линии, и тут же появляется специальный посланник с заявлениями, которые полностью выходят за рамки дозволенного. Это неуважение со стороны некоторых американцев уже утомляет», — заявил Эгеде.