ԱՄՆ-ում բժիշկը սխալ օրգան է հեռացրել ու դարձել բուժառուի մահվան պատճառ
ԱՄՆ-ում դատավարություն է սկսվել մի բժշկի նկատմամբ, ով սխալմամբ հեռացրել էր հիվանդի սխալ օրգանը։ Նրա գործողությունները հանգեցրել են տղամարդու մահվան, հաղորդում է Associated Press-ը։
Դեպքը տեղի է ունեցել 2024 թվականի օգոստոսի 21-ին Ֆլորիդայում։ Թոմաս Շակովսկին լապարոսկոպիկ սպլենէկտոմիա է կատարել 70-ամյա տղամարդուն։ Գործի նյութերի համաձայն՝ վիրաբույժը խառնել է օրգանները և հեռացրել լյարդը փայծաղի փոխարեն։ Հիվանդը մահացել է վիրահատական ​​սեղանին՝ արյան կորստից։
Դեպքից հետո Ֆլորիդայում Շակովսկու բժշկական լիցենզիան չեղյալ է հայտարարվել։ Նա կամավոր հրաժարվել է իր լիցենզիայից Ալաբամայում։ Ներկայում նա դատվում է բժշկական անփութության և չկանխամտածված մարդասպանության մեղադրանքով։

В США начался суд над врачом, который по ошибке удалил пациенту не тот орган
В США начался суд над врачом, который по ошибке удалил пациенту не тот орган. Его действия привели к смерти человека, сообщает Associated Press.
Инцидент произошёл 21 августа 2024 года во Флориде. Томас Шакновски проводил операцию методом лапароскопической спленэктомии 70-летнему мужчине из Алабамы. Согласно материалам дела, хирург перепутал органы и удалил печень вместо селезёнки. Пациент скончался на операционном столе от кровопотери.
После происшествия у Шакновски отозвали медицинскую лицензию во Флориде. В Алабаме он отказался от неё добровольно. Сейчас мужчину судят по статьям о врачебной халатности и непредумышленном убийстве второй степени.
Ранее врачи в Китае спасли пациента, проглотившего градусник. Мужчина прожил с ртутным термометром в кишке 20 лет.