«ԱՄՆ-ն առաջարկել է Իրանին 20 տարով դադարեցնել ուրանի հարստացումը»․ #NYT
ԱՄՆ-ն Իրանին առաջարկել է ոչ թե միջուկային գործունեության լիակատար արգելք, այլ աշխատանքների 20-ամյա «դադարեցում», որը թույլ կտար Թեհրանին ոչ ընդմիշտ հրաժարվել հարստացման իրավունքից, գրում է The New York Times-ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին:
Սակայն Իրանը, ըստ NYT-ի աղբյուրների, պնդել է ավելի կարճ՝ հինգ տարվա ժամկետի վրա։ Նմանատիպ առաջարկ քննարկվել էր փետրվարին Ժնևում ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունների ընթացքում և դարձել էր այն գործոններից մեկը, որոնցից հետո Թրամփը որոշել է անցնել ռազմական սցենարի, գրում է լրատվամիջոցը։
Նշվում է, որ բանակցություններում մնում են նաև այլ առանցքային անհամաձայնություններ՝ Հորմուզի նեղուցով նավերի ազատ անցումը և Իրանի կողմից «ՀԱՄԱՍ»-ի և «Հեզբոլլահ»ի աջակցության դադարեցումը: Այնուամենայնիվ, գլխավոր խոչընդոտը մնում է Իրանի կողմից իր միջուկային ծրագրից հրաժարվելու, ենթակառուցվածքները ապամոնտաժելու և վառելիքի պաշարները դուրս բերելու հարցը:

США предложили Ирану отказаться от обогащения урана на 20 лет․ #NYT
США предлагали Ирану не полный запрет ядерной деятельности, а 20-летнюю «приостановку» работ, которая позволяла бы Тегерану не отказываться навсегда от права на обогащение, пишет The New York Times со ссылкой на источники.
Однако Иран, по данным собеседников NYT, настаивал на более коротком сроке в пять лет. Похожее предложение обсуждалось на переговорах США и Ирана в феврале в Женеве, и стало одним из факторов, после которых Трамп решил перейти к военному сценарию, пишет NYT.
В нынешних переговорах, кроме этого, остаются и другие ключевые разногласия: свободный проход судов через Ормузский пролив и прекращение поддержки Ираном своих прокси — таких, как ХАМАС и «Хизбалла». Однако главным камнем преткновения остается вопрос отказа Ирана от ядерной программы, демонтаж инфраструктуры и вывоз запасов топлива.